צילום: דוברות זק"א

אתיופיה: צוות זק"א החל באיתור הגופות באתר ההתרסקות

לאחר מספר ימים של אטימות: שגריר ישראל באתיופיה קיבל אמש בשעות הלילה את אישור השלטונות המקומיים לפעולת צוות זק"א באתר התרסקות המטוס האתיופי • בארגון זק"א האשימו בימים האחרונים את ממשלת אתיופיה בהתנהגות שערורייתית

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • באו לשחק ואולי תזכו במארז מפנק של מוצרי תנובה עד הבית, אז למה אתם מחכים? >>

  תוכן מקודם

 • פוסט טראומה: הסיפור הנורא של הבחור בן ה-16

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

אסון המטוס באתיופיה: שגריר ישראל באתיופיה קיבל אמש בשעות הלילה את אישור השלטונות המקומיים לפעולת צוות זק"א באתר התרסקות המטוס האתיופי.

בעקבות כך, צוות זק"א בראשות יהודה משי זהב החל הבוקר באיתור חלקי גופות ושרידים מאסון התרסקות המטוס האתיופי. אל הצוות נלוו שגריר ישראל רפאל מורב, הקונסול עופר דך, ונציגי משפחות הנספים.

כזכור, בארגון זק"א האשימו בימים האחרונים את ממשלת אתיופיה בהתנהגות שערורייתית, ביחס מחפיר ובפגיעה חמורה בכבוד הנספים באסון.

"מלומדי ניסיון בשלושים שנות פעילות וטיפול באסונות בישראל וברחבי העולם, התנהגות כזאת עוד לא ראינו" אומרים בזק"א.

"החל מכך שמיד עם התרסקות המטוס פשטו המקומיים על זירת האסון במסע ביזה של חפצי הנספים תוך פגיעה חמורה בכבוד המת. ובהמשך השבוע הם עלו על השטח עם טרקטורים ובאגרים, מבלי להתייחס כלל לנספים ותוך ניוול נוראי של כבוד המת. כשהם מונעים ממתנדבי זק"א לבצע את עבודת הקודש של איסוף הגופות וחלקיהן. מתנדבי זק"א נחשפו למראות מזוויעות של פגיעות בכבוד המת".

במשך השבוע פעל משרד החוץ על כל זרועותיו, שגריר ישראל באתיופיה, והקונסול עופר דך, באין ספור של פגישות ופניות אל כל הגורמים הרלוונטיים, שיתנו למתנדבי זק"א המקצועיים להשלים את עבודתם בצורה סדורה ומקצועית. אך כל פניותיהם לא נענו. גם שיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש הממשלה האתיופי לא עזר.

אליעזר סמט מתנדב זק״א באתיופיה אמר: "במלון 'סקלאה אתיופיאן אירליינס' החלו להגיע עשרות בני משפחות השכולות מרחבי העולם, שביקשו לקבל תשובות ומידע על גורל יקירהן, אבל לא היה אף אחד שיסביר להם מה קורה או לתת מענה על שאלותיהם. אי אפשר לתאר את הבכי ואת הצעקות של בני המשפחות שהרעידו למרחקים, שגרירי המדינות מסתובבים כאן במלון מבלי יכולת לעזור למשפחות כי האתיופים לא משתפים פעולה גם איתם לגודל תדהמתם".

"זו תחושה קשה להגיע לזירה כשאנחנו רואים את הממצאים הרבים מתגלגלים בשטח מבלי יכולת לתת מענה הולם ומקצועי. תוך יום נעלמו מהזירה כל חלקי המטוס למקום לא ידוע מבלי יכולת לבדוק אפשרות של ממצאים על חלקי המטוס. ההרגשה היא כואבת וקשה מאוד".

עזריאל שניצר מפקד משלחת זק״א באתיופיה שהשתתף במספר משלחות זק״א לאסונות בעולם, אמר: "מעולם לא נתקלנו בסיטואציה כה קשה, הייתי בזירת האירוע ביחד עם מתנדבי זק״א ראינו שם ממצאים רבים פזורים בזירה, אבל ידינו היו כבולות".

יהודה משי זהב יו"ר זק"א: "הפחד הגדול הוא, שחס ושלום לא יהיה מצב שלכשיעשו את הזיהוי המדעי והשם יודע מתי, לא ימצאו את הגופות של שני הישראלים ז"ל שנספו במטוס, כי האתיופים זלזלו בכבוד המת, ולא נתנו למתנדבי זק"א לעשות את עבודתם. זה יהיה נורא".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן