הישג ראשון באיפא"ק לנתניהו: ראש ממשלת רומניה הודיעה על כוונתה לפתוח שגרירות חדשה בירושלים. גם נשיא הונדורס הצהיר בוועידה כי ארצו תפתח באופן מיידי נציגות דיפלומטית בירושלים, זאת כשלוחה של השגרירות הממוקמת כיום בראשון לציון

הוועידה השנתית של איפא"ק – השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני נפתחה היום (ראשון) בוושינגטון בהצהרה דרמטית ומפתיעה של ראש ממשלת רומניה על פתיחת שגרירות חדשה בירושלים.

כזכור, בחודש ינואר האחרון נפגש ראש הממשלה נתניהו עם דנצ'ילה בלשכתו בירושלים והפציר בה להעביר את שגרירות מדינתה לבירת ישראל. "אנו מצפים לכם בירושלים", אמר אז.

גם נשיא הונדורס חוואן אורלנדו הרננדז הצהיר בוועידה כי ארצו תפתח באופן מיידי נציגות דיפלומטית בירושלים, זאת כשלוחה של השגרירות הממוקמת כיום בראשון לציון. זאת לקראת פתיחת שגרירות ישראלית בהונדורס שצפויה להתממש לאחר שהנושא נידון בפגישת הרננדז עם נתניהו בינואר.

נציין כי כבר בשנה שעברה הביעה ממשלת רומניה תמיכה בהעברת השגרירות, אולם בניגוד אליה – הנשיא קלאוס יוהאניס, שקובע בסוגיות מדיניות החוץ, התנגד למהלך.

למעשה, מאז שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל בשנה שעברה, כמה מדינות הביעו את נכונותן להעתיק אף הן את השגרירות לירושלים. גם נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, שיגיע לביקור בקרוב, תומך במעבר, אולם בממשלתו מסתייגים בשל איומי מדינות ערב להחרים את הבשר המקומי.

ראש הממשלה נתניהו נחת בבירה לקראת נאומו שיתקיים ביום השלישי של הכנס. יו"ר "כחול לבן" בני גנץ נחת בארצות הברית בסוף השבוע, וינאם באירוע עוד הערב.