ששלחה ליו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה כותבת קנצלרית גרמניה כי היא ברצונה לסיים את העיסוק בעניין חוקיות קיום מצוות ברית המילה.

כידוע בחודשיים האחרונים, מאז שבית המשפט בקלן בפסיקה תקדימית שלל את חוקיות קיום מצוות ברית מילה, הפעילה קואליציה של ארגוני רבנים, אימאמים מוסלמים וכמרים נוצרים יחד עם רבנים וחברי כנסת ובכירים מישראל לחץ על ממשלת גרמניה בניסיון לקדם חקיקה בבונדסטאג הפרלמנט הגרמני, שתקבע את חוקיות קיום מצוות המילה. במסגרת זאת, שלחו מכתב קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שבו הודה לה על נכונתה לפעול להסדרת חוקיות המילה היהודית והמוסלמית. וביקש ממנה אכן לקדם את החקיקה שתסדיר את חוקיותה של המצווה.

קרא עוד:

[postim]

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שלחה היום מכתב תגובה ליו"ר איגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי (EJA), שבו היא כותבת "ממשלת גרמניה רואה לפניה התחייבות מיוחדת בטיפוח הדת והתרבות היהודית. אנו אסירי תודה על כך שהיהודים מצאו שוב מולדת בגרמניה. לכן הממשלה מייחסת חשיבות רבה לסערה זו, ופועלת באופן נמרץ למציאת פתרון נאות ומהיר בעניין המילה מתוך מניעי דת. חופש הדת הוא מרכיב עקרוני בחברה הדמוקרטית שלנו ואסור שיהיה ספק בעניין זה".

פנייתם של האיגוד הארגונים מצטרפת לפנייתו בשבוע שעבר של נשיא המדינה שמעון פרס אשר שלח בעקבות הגשת התביעה הראשונה נגד מוהל יהודי בעיר הוף בגרמניה, מכתב מיוחד לעמיתו הגרמני, יואכים גאוק, שבו הוא קורא לנשיא הגרמני לשמור על חופש הדת והפולחן של הקהילה היהודית בגרמניה, והביע שביעות רצון מהירתמות הממשלה והרשויות המחוקקות בגרמניה להסדרת הסוגיה. "ברית המילה הוא מנהג יהודי אשר מהווה נדבך מרכזי בזהותו היהודית של עמנו במשך אלפי שנים, ומאפיין את עמנו העם היהודי עוד מהמצווה הראשונה אשר נתן אלוקים לאברהם אבינו", דברי פרס במכתבו.

ובמקביל לעבודה מול רשויות החוק בגרמניה נערך באיגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופאי בחודש שעבר דיון חירום בהשתתפות נציגי פרלמנט אירופאים וכן נציגי ארגונים יהודיים ומוסלמיים בנושא האיום על חוקיות קיום מצוות ברית המילה בגרמניה ובשאר מדינות אירופה. בדיון סוכם שנציגי הפרלמנט האירופאי ידווחו לפרלמנט על הדיון ועל תביעתם של הארגונים היהודים והמוסלמים לתקן את חוקיות העניין באירופה בכלל ובגרמניה בפרט באופן של חופש פולחן ודת לכל המגזרים ולכל העדות. עוד סוכם שתוגש בקשה מסודרת של משפחה שנולד בביתם בן זכר על רצונם לנהוג בחופש פולחן ודת, ובמהלך הגשת הפגשה יעקבו הנציגים אחרי התגובות ומתן האישורים.

כל זה מצטרף לקריאתם של רופאים רבים בארה"ב ובישראל אשר הם מוכיחים מעל לכל ספק שעריכת ברית מילה לילוד רק מפחיתה ממנו סיכונים וסיבוכים עתידיים, ואשר על כן הם מציעים לכלול את מימון עריכת הברית במסגרת השירותים של קופות החולים.