דיווח: ארה"ב תחריף את הסנקציות שהטילה על ייבוא נפט מאיראן

על פי פרסום בוושינגטון פוסט, מזכיר המדינה פומפאו יכריז היום כי בקרוב יהיה על כל המדינות להפסיק לחלוטין את יבוא הנפט מאיראן או להיות כפופות לסנקציות האמריקניות. זאת בניגוד למצב הנוכחי שבו יש ל-8 מדינות היה היתר לייבא נפט מטהרן

כשנה לאחר שהחליטה ארצות הברית לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, מחלקת המדינה האמריקנית צפויה להודיע כי על כל המדינות להפסיק לחלוטין את יבוא הנפט מאיראן, ולא – הן יהיו כפופות לסנקציות האמריקניות. כך פורסם הלילה (שני) בוושינגטון פוסט. מדובר בהחרפה של מדיניות "מקסימום לחץ" שנוקט הממשל האמריקני כלפי טהרן, במטרה לאלץ אותה לשים קץ להתנהגותה הבלתי חוקית ברחבי העולם.

הוושינגטון פוסט ציטט שני גורמים במחלקת המדינה, שאמרו כי מזכיר המדינה, מייק פומפאו, צפוי להכריז היום ש"החל מה-2 במאי, מחלקת המדינה לא תוותר למדינות שרוכשות נפט מאיראן". הנשיא טראמפ הבהיר בשבועות האחרונים לאנשי הביטחון הלאומי שלו כי הוא רוצה שההקלות האלה יסתיימו, ויועצו לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, פעל להוציא את ההנחיה לפועל.

ההחלטה בא לשנות את המצב הנוכחי, שבו ניתנו היתרים למספר מדינות להמשיך ולסחור עם איראן. המדינות שכיום יכולות לקיים קשרי סחר עם טהרן בכל הקשור לנפט הן קוריאה, הודו, סין, טורקיה וקוריאה הדרומית. השאיפה של מחלקת המדינה, לשון הדיווח, היא "להוריד את ייצוא הנפט של איראן לאפס". יוון איטליה וטייוואן גם כן קיבלו אישור אבל כבר הפסיקו לייבא נפט מאיראן לחלוטין.

"המטרה של המדיניות החדשה היא להציב מחיר גבוה להנהלות הבעייתית של טהרן ולתת מענה חזק יותר למגוון האיום שהיא מציבה על שלום האזור על ידי שלילת משאביה הכספיים", סיפר לוושינגטון פוסט בכיר במחלקת המדינה האמריקנית. במקביל דווח באתר האינטרנט "אקסיוס" כי פומפאו אמר בשיחה סגורה בשבוע שעבר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ "לא מתכוון לפעול צבאית באיראן" כדי להפיל את המשטר.

בחודש נובמבר האחרון נכנסו לתוקף העיצומים שהטילה ארצות הברית נגד איראן. פומפאו הכריז כי מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". במסגרתם נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה. בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מן המערכת הפיננסית של ארצות הברית.

כתבות קשורות