צילום: דוברות נשיא אוקראינה

יועץ של פוטין: "נשיא אוקראינה ינקה מחוזות מרוסים כדי ליישב שם יהודים"

בזמן שהנשיא היהודי נפגש עם רבנים חרדיים: יועצו הכלכלי של נשיא רוסיה התבטא בצורה אנטישמית כשהתייחס להיבחרו של נשיא אוקראינה, שמוצאו יהודי, ואמר: "אפשר שנשיא אוקראינה הנבחר ינקה מחוזות באוקראינה מרוסים"

יועצו הכלכלי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין סרגיי גלאזייב התבטא היום (שלישי) בצורה אנטישמית. גלאזייב התייחס להיבחרו של נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי, שמוצאו יהודי, ואמר: "אפשר שנשיא אוקראינה הנבחר ינקה מחוזות באוקראינה מרוסים כדי ליישב שם יהודים וישראלים שהתעייפו מהסכסוך במזרח התיכון".

"אני לא שולל, למשל, אפשרות של הגירה אדירה לדרום מזרח אוקראינה כדי 'לטהר' את האוכלוסייה הרוסית באמצעות ילידים מהארץ המובטחת שעייפים ממלחמה תמידית במזרח התיכון", כתב גלזייב. לכן, כותב היועץ של נשיא רוסיה, החלטתו של פוטין לאפשר הליך אזרחות מזורז לדוברי הרוסית במזרח אוקראינה התקבלה בעיתוי הנכון. דברי פורסמו באתר הלאומני "מוסקבה טיימס".

היועץ העריך בבלוג האישי שלו כי הממשל החדש באוקראינה עשוי ליישב את אזור דונייצק ולוגאנסק ביהודים במטרה לדחוק משם את הציבור הרוסי האתני. על פי ההסבר האנטישמי של גלאזייב, יהודים יסכימו להגר לאוקראינה בשל "המלחמה הבלתי פוסקת" בישראל. גלאזייב אף אמר בהקשר זה כי התמיכה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במועמדותו של זלנסקי נובעת מחיבתו של הממשל האמריקני הנוכחי לחוגי ימין בישראל.

הדברים קיבלו משנה תוקף לרקע האנטישמי שלהם, מאחר ונכתבו ראש הממשלה האוקראיני זלנסקי, נפגש בקייב עם רבנים חרדיים מקומיים. בקרמלין התנערו מדבריו של גלזייב. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הדגיש שמאמר הדעה שלו מייצג את דעתו האישית בלבד. פסקוב אמר שהקרמלין לא דן בסוגייה "בשום צורה".

הרקע לעימות הוא ההחלטה של רוסיה שהעבירה חוק שיקל על תושבי המחוזות הבדלניים במזרח אוקראינה לקבל אזרחות רוסית. בתגובה להחלטה קראה קייב להטיל סנקציות בינלאומיות נוספות על מוסקבה. הפרלמנט של אוקראינה העביר בתגובה חוק לעידוד השימוש בשפה האוקראינית, בזמן שבאיחוד האירופי גינו בחריפות את המהלך של הקרמלין.

המפגש של הנשיא היהודי עם הרבנים. צילום: דוברות נשיא אוקראינה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *