ג'ון ארנסט שביצע את פיגוע הירי בבית הכנסת חב"ד שבסן דייגו בחודש שעבר, הורשע ברצח אדם אחד ובפציעתם של שלושה נוספים, אישומים שבגינם עשוי להיגזר עליו עונש מוות • הרוצח לא יוכל להשתחרר למעצר בית בשל "סכנה לשלום הציבור"

מבצע פיגוע הירי בבית הכנסת שבעיר פאוויי בסן דייגו, בחודש שעבר, הורשע ברצח אדם אחד ובפציעתם של שלושה נוספים. בסך הכול, הוא הורשע ב-109 פשעי שנאה, שבגינם עשוי להיגזר עליו עונש מוות.

בשבוע שעבר הובא ארנסט בפני בית משפט וכפר באישומים נגדו. הוא מואשם גם ברצח, שלושה ניסיונות רצח ובהצתת מסגד כמה שבועות קודם לאירוע הירי בבית הכנסת.

ג'ון ארנסט ירה בין שמונה לעשרה כדורים ורק מעצור בנשק מנע ממנו לירות עוד חמישים כדורים. המחסנית הכילה כשישים כדורים בסך הכל.

הרוצח לא יוכל להשתחרר בערבות למעצר בית בשל פסק בית המשפט כי הוא מהווה "סכנה לשלום הציבור".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח בשבוע שעבר עם הרב ישראל גולדשטיין, שנפצע בירי בבית הכנסת של חב"ד בעיר פאווי שבפרברי סן דייגו. הרב גולדשטיין אמר לכתבים כי טראמפ התקשר אליו וביקש להביע את תנחומיו בשם העם האמריקני. הרב הוסיף כי טראמפ ניחם אותו ודיבר על אהבתו לשלום, ליהדות ולישראל. באירוע הירי נרצחה כזכור אחת המתפללות לורי גילברט קיי.

הרב ישראל גולדשטיין סיפר לתקשורת כי הוא איבד שתי אצבעות: ״למרות זאת לא התעסקתי בפציעות שלי אלא מהר הצלחתי להבריח את הילדים ואת נכדתי מביהכנ״ס וחזרתי לביהכנ״ס חזרה, רציתי לחזור למסור את השיעור״.

הרב גולדשטיין ייסד את מרכז חב"ד לפני שלושה עשורים ומהירי הוא איבד שתיים מאצבעותיו. עדי ראייה אמרו כי הרב גולדשטיין ניסה להשתלט על היורה ולהרגיע את אנשי הקהילה, גם אחרי שנפצע. גם אלמוג פרץ, ישראלי בן 31, נפצע ברגלו בזמן שהבריח את הילדים למקום מבטחים – חדר המשחקים הצמוד לבית הכנסת. קרובת משפחתו בת ה-8 נפצעה במסע הירי מרסיס ונפגעה בפניה וברגלה.

עוד בנושא
ב-FBI התייחסו לטענות לפיהן תושב דיווח למשטרה המקומית על פוסט אנונימי מקדים שפורסם לפני הירי בבית הכנסת בעיר פאווי ומסרו כי הוא התקבל רק חמש דקות לפני הירי. רב שנפצע יחזור היום לבית הכנסת: "אנשק את המזוזה, נס שלא היו יותר נפגעים"