משרד החוץ האמריקני מסר שהוא בודק מידע שאסד השתמש בכלור במתקפה באידליב שהייתה בתחילת השבוע. לדברי האמריקנים: אם אסד ימשיך להשתמש בנשק תהיה תגובה מצד ארצות הברית. רוסיה: המורדים אחראים למתקפה

במשרד החוץ בארצות הברית אמרו הלילה (רביעי) כי זוהו סימנים לפיהם ייתכן שמשטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, חידש את השימוש בנשק כימי, בין היתר באמצעות כלור במתקפה בצפון מערב המדינה. במשרד החוץ הזהירו כי אם חשדם יתגלה כמוצדק – וושינגטון ובעלות בריתה "יגיבו במהירות ובצורה הולמת".

"אנחנו עדיין אוספים מידע על האירוע הזה, אבל אנחנו חוזרים על האזהרה שלנו שאם המשטר של אסד ישתמש בנשק כימי, ארצות הברית ובעלות בריתה יגיבו במהירות ובצורה הולמת", נאמר בהודעה. דוברת מחלקת המדינה אמרה כי ההתקפה המדוברת היתה חלק ממערכה אלימה של כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שהפרה את הפסקת האש שהגנה על אזרחים באזור איידלב.

לפי החשד המשטר השתמש, בין היתר, בגז כלור במתקפה בצפון-מערב סוריה ביום ראשון. הדוברת ציינה כי התקיפה מהווה הפרה של הפסקת האש, שנועדה להגן על אזרחים במחוז אידליב. "מתקפות המשטר באזור זה של סוריה חייבות להיפסק. ארה"ב חוזרת על אזהרתה כי תקיפה באזור אידליב תהיה הסלמה פזיזה שתאיים לפגוע ביציבות האזור", נמסר בהודעה האמריקנית.

בהצהרה האשימו גם את רוסיה במה שלטענתם הוא "העברת מידע שקרי באופן מתמשך במטרה להאשים אחרים על תקיפות בנשק כימי", כך לפי ההצהרה, "אבל העובדות הן ברורות. משטר אסד הוא שביצע כמעט את כל המתקפות הכימיות שהיו על אדמת סוריה – מסקנה שהאו"ם הגיע אליה שוב ושוב".

בכיר בצבא הרוסי התייחס לדיווחים וייחס את השימוש בנשק הכימי למורדים. על פי טענות הממשל הרוסי, "המורדים מתכננים מזה זמן מתקפה כימית באידליב ובחאלב כשבכוונתם להאשים את הממשל". לטענתם רוסיה, לשם המתקפה, המורדים פעלו בשלושה מישורים שונים באופן מאורגן ושיטתי. לשם המבצע הוקמו שלושה אגפים בשורות המורדים: תכנון אסטרטגי של המבצע, פיתוח הנשק הכימי והפצת שמועות בתקשורת.