תיעוד פיגוע התאבדות של חיזבאללה בבסיס אמריקני בביירות ב-1983, שגרם למותם של 241 חיילים

דיווח: בלונדון נחשפו 4 מפעלים של חיזבאללה עם "טונות" חומר נפץ

לפי ה"דיילי טלגרף" הבריטי, סוכנות הביון MI5 חשפה ארבעה אתרים של פעילי הארגון שפעלו בשליחות איראנית, ובהם שלושה טון של אמוניום חנקתי - מרכיב נפוץ להכנת "פצצות ביתיות" • בממשל הבריטי בחרו להסתיר את המידע מהציבור

ארבעה מחסנים מלאים בחומרי נפץ של חיזבאללה אותרו בשנת 2015 בצפון מערב לונדון – כך חושף עיתון ה"דיילי טלגרף" בבריטניה. המחסנים, שמוקמו בשלושה בתי עסק ובבית פרטי, נחשפו על ידי ארגון הביון הבריטי MI5 ומשטרת העיר בסתיו 2015, הודות לטיפ מסוכנות ביון זרה. אדם אחד בשנות ה-40 לחייו נעצר אז בחשד לפעילות טרור, אך שוחרר לבסוף מבלי שיואשם בדבר.

על פי הדיווח, אנשי הארגון החביאו במפעלים אלפי חבילות קרח חד פעמיות שהכילו אמוניום חנקתי המהווה מרכיב שכיח להכנת פצצות בסדר גודל של שלושה טונות. אחד המקורות שעליהם הסתמך הדיווח טען: "מדובר בטרור מאורגן היטב", ואחר ציין כי כמות החומרים הנפיצים שאוחסנו הייתה יכולה לגרום ל"נזק רב מאוד". לשם השוואה, כך צויין בדיווח, מדובר בכמות חומרי נפץ גדולה יותר מזו ששימשה למתקפה הקטלנית באוקלהומה סיטי ב-1995, שבה נהרגו 168 בני אדם.

המזימה נחשפה כבר לפני כארבע שנים, ב-2015, אך הפרשה פורסמה רק כעת. עוד דווח כי בשל חומרת הממצאים שהתגלו בחקירה, קיבלו ראש הממשלה דאז דיוויד קמרון ותרזה מיי, ששימשה אז כשרה לביטחון פנים, תדרוך אישי. עם זאת, הפעילות נשארה חשאית והוסתרה מהציבור, וגם מחברי פרלמנט שהתלבטו אם להגדיר את חיזבאללה כארגון טרור. הפשיטה התרחשה חודשים ספורים לאחר שנחתם הסכם הגרעין בין איראן – המממנת את חיזבאללה – לבין המעצמות.

השר לביטחון פנים, בן וואלס, התייחס לנושא ומסר כי, "שירות הביטחון והמשטרה פועלים ללא לאות כדי לשמור על ביטחון הציבור מפני שורה של איומי ביטחון לאומי. לא תמיד המאמצים שלהם מתפרסמים".

בדיווח בעיתון צוין כי מדובר בחלק ממהלך בינלאומי של חיזבאללה, להכשיר את הקרקע למתקפות עתידיות. ב"טלגרף" פורסם שכמה חודשים קודם לכן אירע מקרה דומה בקפריסין, שם נעצר פעיל חיזבאללה שאכסן יותר מ-65 אלף חבילות קרח במרתף. הוא הודה כי 8.2 טון של אמוניום חנקתי שנמצא במקום היו מיועדים לביצוע פיגועים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *