המל"ט שהופל. צילום: צבא ארצות הברית

ארה"ב הרשמית מכחישה, גורם מאשר: איראן טוענת כי יירטה מל"ט אמריקני

בכירים במשמרות המהפכה הצהירו כי יירטו הבוקר מטוס ללא טייס של צבא ארה"ב, שהיה לדבריהם במשימת ריגול מעל איראן. דובר הפיקוד המרכזי הכחש כי פעלו באזור, אך גורם אמריקני רשמי אישר: המל"ט הופל מעל מיצרי הורמוז

משמרות המהפכה של איראן יירטו כלי טיס בלתי-מאויש אמריקני מעל שמי המדינה, כך דיווחה הבוקר (חמישי) סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א. דווח כי כלי הטיס שיורט הוא מל"ט ריגול מסוג גלובל הוק RQ-4, וכי הוא יורט בעת שטס במרחב האווירי שמעל למחוז הורמוזגן שבדרום איראן.

בארצות הברית הרשמית הכחישו את האירוע, דובר הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית, קפטן ביל אורבן, לא התייחס לטענה שכלי הטיס הופל, אך אמר לסוכנות הידיעות 'אי-פי': "לא היה מל"ט מעל הטריטוריה האיראנית". אך גורם אמריקני אישר לרשת 'פוקס ניוז' כי המל"ט הופל על ידי טיל קרקע-אוויר.

בתוך כך, מוקדם יותר הלילה אמרה דוברת הפנטגון כי ארצות הברית אינה מחפשת עימות עם איראן, אך היא ערוכה להגן על כוחותיה ועל האינטרסים שלה באזור. הדוברת ציינה כי התגבורת לכוחות האמריקניים במזרח התיכון, ובה כאלף חיילים, תכלול מפעילים של טילי פטריוט ושל מטוסי מעקב, וכן "אמצעי הרתעה אחרים".

שלשום התייחס הנשיא דונלד טראמפ למתקפה במפרץ, אותה מייחס לאיראן, ואמר כי היא בעלת חשיבות זניחה. "המתקפה על מכליות הנפט מינורית, ונכון לרגע זה אנחנו לא שוקלים תגובת נגד", אמר הנשיא. "ננקוט בפעולה צבאית נגד טהראן כדי למנוע נשק גרעיני – אך לא בהכרח כדי להגן על שוק הנפט". את הדברים אמר בריאיון למגזין "טיים".

הדברים נאמרו שעות ספורות לאחר שהמשטר האיראני הודיע כי בתוך עשרה ימים יפר את ההגבלה על מצבור האורניום המועשר הכלולה בהסכם עם המעצמות מ־2015 ויעלה מדרגה ביישום תוכנית הגרעין. נשיא ארה"ב הבהיר כי הוא מקבל את הערכת המודיעין האמריקאית הגורסת כי איראן עומדת מאחורי המתקפות על המכליות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *