סדנת “שגשוג לשלום” שיוזם ממשל טראמפ תיפתח בבירה מנאמה בהשתתפות נציגים מ-39 מדינות. בוועידה שנערכת ביוזמת ארצות־הברית יוצג החלק הכלכלי של עסקת המאה. קושנר: תוכנית השלום לא תכלול את המילים "שתי מדינות" או "מדינה אחת"

הניסיון של ממשל טראמפ לקדם הסדר שלום בין ישראל לפלסטינים, שזכה לכינוי “עסקת המאה”, יוצא היום לדרך באופן רשמי עם פתיחתה של הסדנה הכלכלית – “שגשוג לשלום” – בבחריין. אל הכינוס הגיעו נציגים מ-39 מדינות – מאירופה, מהעולם הערבי, מהמזרח ומאזורים נוספים, כך לפי הבית הלבן.

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ’ין, יעמוד בראש המשלחת האמריקאית יחד עם ג’ארד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, שגיבש בשנתיים האחרונות את תוכנית הממשל לפתרון הסכסוך. במשלחת כלול גם השליח המיוחד של הנשיא למזרח התיכון, ג’ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של הממשל לנושא איראן, בריאן הוק, והיו”ר היוצא של מועצת היועצים הכלכליים, קווין האסט.

מישראל הזמין הבית הלבן קומץ אנשי עסקים וגורמי חברה אזרחית, ביניהם מי שהיה מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף (במיל') יואב פולי מרדכי, מנכ"ל המרכז הרפואי שיבא ד"ר יצחק קרייס, אריק טל מנכ"ל "נוקיה ישראל" שמשתף פעולה עם הפלסטינים בהקמת רשתות תקשורת בשטחים, שלומי פוגל איש העסקים הישראלי מבעלי קבוצת אמפא, מספנות ישראל וגולד בונד, ידין קאופמן היזם החברתי, הפילנתרופ ואיש העסקים המיליארדר סילבן אדמס, והיזמית החברתית נטע קורין.

הערב תושק הסדנה במלון ארבע העונות השייך למלך חמד בן עיסא אל-ח'ליפה. הנואם הראשון יהיה ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא טראמפ וארכיטקט תוכנית השלום, אחריו ידבר מוחמד אל-עבר, אחד מאנשי העסקים הגדולים ביותר בעולם הערבי והרוח החיה מאחורי נסיכות דובאי. אחרי הדיבורים, מחר יתחילו לעבוד ויתקיימו פאנלים ויתכנסו צוותי עבודה.

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארצות הברית, אמר הלילה בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כי לא ניתן להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים לפי קווי יוזמת השלום הערבית. לקראת פתיחת ועידת בחריין הוסיף כי "אני חושב שכולנו צריכים להכיר בכך שאם תהיה אי פעם עסקה, זה לא יהיה על פי יוזמת השלום הערבית, זה יהיה איפשהו בין יוזמת השלום הערבית ובין העמדה הישראלית".

קושנר הוסיף בראיון לעיתון "אל קודס אל ערבי" כי בתוכנית השלום הוא לא ישתמש במילים "שתי מדינות" או "מדינה אחת" כיוון שהממשל מעוניין להתרחק מתיאורים מסורתיים שהובילו לפערים בלתי ניתנים לגישור. בריאיון אמר קושנר שארצות הברית מעוניינת להציג מסמך מדויק שיאפשר לפלס דרך שבה יוכלו הישראלים והפלסטינים לשתף פעולה ולדון בפרטים.

במוצאי שבת, כבר פרסמו בבית הלבן את החלק הכלכלי ובכיר בממשל האמריקני מסר, כי התוכנית תכלות השקעה של 50 מיליארד דולרים שיושקעו, על פני עשר שנים, בכלכלה הפלסטינית, בגדה המערבית ובעזה, אך גם בירדנית, במצרית ובלבנונית. 5 מיליארד דולר יושקעו במעבר בין הגדה המערבית ורצועת עזה, שיכלול כביש מהיר ומסילת רכבת.