אחרי שארה"ב הודיע היום כי תקדם סנקציות על טורקיה בעקבות קבלת מערכת ההגנה המתקדמת S-400 מרוסיה, תצלומי לוויין חושפים את כלי הרכב שהועברו מידי רוסיה להרכבת המערכת. בתצלומים לא זוהתה מערכת המכ"מ שכנראה יועברו במשלוחים הבאים

חברת ISI Intelligence Report) ISI) הישראלית מציגה הערב (ראשון) תצלומי לוויין של רכיבי מערכת ההגנה האווירית שנמסרה בסוף השבוע האחרון מרוסיה לידי טורקיה. בתצלומים נראים כלי הרכב המשמשים את המערכת בבסיס הצבאי מורתד בפאתי אנקרה, כמו כן נראים בצילומים משגרים וציוד נוסף. טרם אותרו מערכות מכ"מ של המערכת, וייתכן שיגיעו במשלוחים הבאים לאנקרה.


צילום: חברת ISI Intelligence Report.

הלילה דווח בסוכנות הידיעות "בלומברג" כי ארצות הברית מתכננת להכריז השבוע על סנקציות נגד טורקיה, בעקבות רכישת ה-S-400 מרוסיה. לפי הדיווח, הממשל בחר באפשרות אחת מתוך השלוש שעמדו בפניו במסגרת החוק, וזקוק כעת לאישורו של הנשיא כדי להוציא את המהלך לפועל.

בצל הביקורת ממדינות נאט"ו: מערכת הS-400 הגיע מרוסיה לטורקיה

כמו כן, לפי אחד הגורמים ששוחח עם בלומברג, בארה"ב מתכננים להמתין עם ההודעה הסופית עד שיחלוף יום הציון לניסיון ההפיכה שאירע לפני שלוש שנים נגד הנשיא ארדואן, שיחול מחר. זאת על מנת להימנע מחיזוק הטענות, הנפוצות בקרב תומכי ארדואן, על כך שלאמריקנים היה חלק בניסיון ההפיכה.צילום: חברת ISI Intelligence Report.

כזכור, משרד ההגנה הטורקי הודיע אתמול כי משלוח נוסף של חלקי מערכת ההגנה האווירית מתוצרת רוסית S-400 הגיע לבסיס חיל האוויר הטורקי "מורטד" שבמחוז אנקרה. חלקים ראשונים של המערכת כבר הגיעו בשבוע שעבר לטורקיה, במסגרת העסקה שעומדת במוקד העימות בין אנקרה לוושינגטון מזה זמן רב.

הודעת משרד ההגנה הטורקי בנושא פתחה צוהר לאפשרות שארצות הברית תטיל סנקציות על טורקיה. למרות הבטחתו של נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן אחרי שפגש את טראמפ בחודש שעבר בשולי פסגת G20, לפיה טורקיה לא תעמוד מול סנקציות, וושינגטון מתכננת לסלק אותה מהתכנית לפיתוח חמקני F-35.

בעקבות המשלוחים, שוחח בטלפון שר ההגנה בפועל של ארה"ב, מארק אספר, עם מקבילו הטורקי הולוס אקאר, למשך זמן ארוך יחסית של חצי שעה. בפנטגון סירבו להתייחס לתוכן השיחה, אך במשרד ההגנה הטורקי ציינו שהשר אמר לעמיתו האמריקני כי רכישת טילי הנ"מ מרוסיה הייתה "הכרחית", וכי אנקרה שוקלת עדיין לרכוש גם את מערכת טילי הפטריוט מארה"ב. הוא הדגיש כי ערעור היחסים בין המדינות לא ישרת את האינטרסים של אף אחת מהשתיים.

למרות האיום האמריקני: משלוח שני של מערכת ה-S-400 הגיע לטורקיה

גם בברית נאט"ו המאגדת את המדינות המערביות, וכוללת בתוכה את טורקיה, הביעו דאגה לנוכח "הפוטנציאל וההשלכות של רכישת הטילים". חברי הקונגרס האמריקני הביעו אף הם התנגדות נחרצת למהלך וגם איימו בסנקציות. "לנשיא ארדואן הוצבו אפשרויות ברורות – אך למרבה הצער, ברור שהוא עשה את הבחירה הלא נכונה", אמרו בבית הלבן.