אילוסטרציה. צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

למרות התנגדות ארה"ב: המכלית האיראנית עזבה את חופי גיברלטר

לאחר 45 ימים שוחררה מכלית הנפט שנעצרה על ידי חצי האי. מוניטור המזהה תנועה בים הראה כי הספינה החלה להתרחק מהנמל במדינה. שגריר איראן בבריטניה הודיע בציוץ כי "הספינה החלה דרכה לכיוון המים הבין-לאומיים"

המכלית האיראנית "גרייס 1" עזבה הלילה (בין ראשון לשני) את חופי גיברלטר, זאת לאחר 45 ימים שהייתה עצורה בחצי האי. לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP – מוניטור המזהה תנועה בים הראה כי הספינה החלה לשוט ולהתרחק מהנמל בה הייתה עצורה.

שגריר איראן בבריטניה, חמיד באעדינג'אד, אישר את הדיווח וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המכלית בדרכה למים הבין-לאומיים. "אנו מאשרים כי לאחר 45 ימים שהמכלית הייתה עצורה בגיברלטר, היא החלה את דרכה לכיוון המים הבין-לאומיים", כתב.

שחרור המכלית נעשה לאחר שגיברלטר סירבה לבקשת ארה"ב להחרים את המכלית האיראנית, זאת בשל היותה מחויבת לחוקי האיחוד האירופי. בהצהרה מטעם ממשלת גיברלטר נכתב כי "חוסר יכולתה של הרשות המרכזית לממש את הצו היא תוצאה של חוקי האיחוד האירופי, וההבדלים בינו לבין ארה"ב, בכל הקשור לסנקציות המוטלות על איראן. הסנקציות של האיחוד האירופי נגד איראן, החלים בגיברלטר, פחות מפורטים מאלו של ארה"ב".

הנקמה האיראנית: משמרות המהפכה השתלטו על מכלית נפט במפרץ הפרסי

ביום שישי האחרון הסכימה גיברלטר לשחרר את המכלית, זאת בעקבות הבטחת איראן כי תנותב ליעד אחר. על אף ששוחרר, כלי השיט עדיין עוגן בגיברלטר ומחכה לאנשי צוות חדשים שיגיעו מאיראן, וארצות הברית מעוניינת למנוע את עזיבתו מחר. אתמול הוציא משרד המשפטים האמריקני צו עיקול למכלית, שנשאה יותר משני מיליון חביות נפט, שעל פי החשד יועדו להגיע באופן לא חוקי לסוריה. בקשה שכאמור נדחתה.

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, הגיב להחלטה של בריטניה לשחרר את המיכלית האיראנית שהוחזקה בגיברלטר ואמר: "העמידה האיתנה של איראן אילצה את הבריטים לסיים את התנהלותם הפיראטית, מאחר שהללו הבינו כי היכולות וההתנהלות של איראן כיום אינן כפי שהיו בעבר".

הבריטים מסרו בתגובה כי "אנחנו לא נעמוד בצד ונאפשר לאיראן, או לאף אחד, לעקוף את הסנקציות על סוריה". כמו כן, הוסיפו: "חייבים לכבד את חופש התנועה של ספינות מסחריות לפי החוק הבין-לאומי".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *