האיראנים מעבירים חומרים גרעיניים למתקן העשרת אורניום תת קרקעי בפיקוח משמרות המהפכה • בסוכנות ממתינים למידע מאיראן ומביעים דאגה מ"היבטים צבאיים של התוכנית"

דו"ח מדאיג אודות תוכנית הגרעין האיראנית יוצא לאור תחת ידיה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה – סבא"א.

על פי הדו"ח, "המידע מלמד שאיראן קיימה פעולות הכרחיות לפיתוח ראש נפץ גרעיני".

הדוח בן 13 העמודים, מביא תיאורים טכניים של המחקר שערכה הסוכנות. "בעוד שחלק מהפעילויות הן בעלות יישומים אזרחיים וצבאיים, אחרות מיועדות אך ורק לכלי נשק גרעיניים.

"המידע מלמד כי עוד לפני סוף שנת 2003, הפעילויות האלה כבר בוצעו במסגרת תוכנית מסודרת. יש גם אינדיקציות שחלק מהפעילויות הקשורות לפיתוח של מתקן גרעיני המשיכו גם אחרי 2003, וחלקן אולי ממשיכות עד היום.

לסיכום: "לסוכנות יש דאגות משמעותיות בנוגע להיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין של איראן. המידע מצביע על כך שאיראן ביצעה פעילויות הקשורות לפיתוח של מתקן גרעיני. בהתחשב בדאגות אלה, איראן נדרשת לשתף פעולה עם הסוכנות ללא עיכוב ולספק את ההבהרות".

רכישת ציוד קטלני

מסתבר, כי איראן רכשה ציוד וחומרים על ידי ארגונים ואישים הקשורים לממסד הביטחוני, פתחה נתיבים בלתי מוכרזים לייצור חומרים גרעיניים, רכשה מידע הקשור לפיתוח של נשק גרעיני ואף ביצעה ניסויים של הרכיבים השונים.

עוד טוען הדוח שהאיראנים החלו להעביר חומרים גרעיניים לבונקר בפורדו, באזור קום, ובו נבנה מתקן העשרת אורניום תת קרקעי תחת השגחתם הישירה של משמרות המהפכה.

לפי הסוכנות, איראן הכריזה על קיומם של 15 מתקני גרעין ועוד תשעה אתרים שבהם יש שימוש בחומר גרעיני, אולם בחלק מהם נמשכת הפעילות בניגוד להחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, בעיקר במתקנים בנתנז  ובפורדו.

בסבא"א הדגישו כי הם עדיין מחכים למידע מאיראן לגבי הכוונה לבנות עשרה מתקני העשרה נוספים.