סטודנט ישראלי הותקף אתמול בוורשה שבפולין בידי כמה גברים דוברי ערבית לאחר שאמר להם כי הוא ישראלי. אח הפצוע: "ניסו להשתיק את האירוע, השגרירות שלחה אותם להתמודד עם המשטרה לבד, אף נציג ממדינת ישראל לא סייע"

מספר צעירים יהודים ישראלים הותקפו באלימות קשה אתמול (שבת) לפנות בוקר בוורשה שבפולין בידי כמה גברים דוברי ערבית לאחר שאמר להם כי הוא ישראלי. הם הגיעו לבית חולים מקומי לקבלת טיפול רפואי – ושוחררו לדרכם. אחד מהם, יותם קשפיצקי, הותקף קשות וסבל מדימום בפניו,

אחיו של קשפיצקי, סיפר מאוחר יותר כי, "יותם, הותקף לפנות בוקר על ידי חבורת ערבים. לא כי הוא התגרה בהם. לא כי הוא פנה אליהם. לא כי הם הגיעו לעימות. הערבים החלו להכות אותו ואת חבריו רק מפני שהם יהודים", סיפר האח והמשיך, "חבורה דוברת ערבית התקרבה אליהם ושאלה אותם אם הם מישראל. כשענו בחיוב, הותקפו ללא רחמים, בליווי צעקו". לדבריו, "יותם יצא לכיוון חבריו במטרה להפריד ולהרגיע את הרוחות. בחור ערבי, שככל הנראה החזיק בידו אגרופן, נתן לו אגרוף ויותם איבד את ההכרה. לאחר מכן יצא חבר נוסף שניסה לעזור והוא הושלך לעבר השני על מכונית דוממת".

עוד הוסיף כי, "אם תהיתם, אף לא אחד ממאות הפולנים שהיו במקום ניגש להציע עזרה, אף לא אחד מהפולנים הזמין משטרה. אפילו מאבטחים שהיו בסמוך ונקראו לעזרה לא הושיטו יד. לבית החולים פונה במונית על ידי חברו, נסיעה שלקחה כשעה היות ונהג המונית לא השכיל להגיד להם שהכתובת אליה ביקשו להגיע באפליקציה, היא בית חולים לנשים ולא בית חולים כללי. שני גברים. בניהם יותם שפצוע עד אובדן הכרה".

"כן, 2019, וורשה-פולין, והמציאות חוזרת על עצמה. פולנים עומדים בצד וצופים, בעוד אנשים 'לא מהעם שלהם' מכים עד אובדן הכרה יהודים. היום זה אחי התאום. מחר זה קרוב משפחה שלכם. במזלנו האירוע הסתיים בשברים מרובים באף ובשבר בארובת העין. יותם יגיע לארץ לטיפול בשברים באופן פרטי ועצמאי".

האח תקף את הרשויות הישראליות ואמר כי, "שגירות ישראל בפולין ומשרד החוץ שלחו אותנו להתמודד עם המשטרה הפולנית. אין אפילו נציג אחד מטעם מדינת ישראל שהגיע לסייע. למזלו, ולמזלנו, עמדו לצידו וטיפלו בו במסירות לאורך כל הדרך המכללה למנהל, ראש המשלחת והסגן שלו. מסירות ששגרירות ישראל לא השכילה לעשות".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "המקרה מוכר ומטופל הן במטה משרד החוץ בירושלים והן בשגרירות ישראל בוורשה, עוד מרגע קבלת הדיווח הראשוני לקונסול ישראל בוורשה, מר מני קאמרה, ביום שבת בשעה 8:00 בבוקר. אז נמסר לקונסול כי שני צעירים ישראלים מאושפזים בבית חולים לאחר שהותקפו על ידי תיירים זרים, מספר שעות קודם לכן".

"במהלך השיחה הראשונה, הקונסול התעניין בשלומם של הפצועים, הציע כל עזרה שתידרש והעמיד עצמו לרשותם, ככל שידרשו לכך. בנוסף, המליץ הקונסול על הגשת תלונה בתחנת המשטרה המקומית. חשוב לציין כי גם לאחר שחרור הפצועים מבית החולים אתמול הם ממשיכים לעמוד בקשר עם הקונסול ועם גורמים נוספים בשגרירות. משרד החוץ בוחן את האירוע ובהתאם תתקבל החלטה על צעדים נוספים מול הגורמים המקומיים".

הרב של חב"ד בפולין, הרב שלום סטמבלר, מסר בתגובה: "אנו מזועזעים וקוראים לרשויות הביטחון והמשפט של פולין להפעיל את היכולות שלהם, לחקור את האירוע, ללכוד את המחבלים ולמצות איתם את הדין. אנו פועלים בפולין זה שנים רבות ותודה לאל לא נתקלנו באירוע כזה. אנו זוכים ליחס מצוין ולאבטחה טובה מרשויות הביטחון בפולין כמו גם משאר הרשויות ואף מהשכנים בפולין. האירוע הזה מאוד מדאיג וחמור".