ייפגש עם טראמפ? רוחאני. צילום: אתר הקרמלין

"פתוחים למו"מ ללא תנאים מוקדמים": סנקציות חדשות על איראן וחמאס

משרד האוצר האמריקאי הודיע על מגבלות חדשות נגד "מגוון רחב של טרוריסטים ותומכיהם", בהם בכירים בארגון הטרור בעזה, בכוח הצבאי האיראני, אל קאעידה ודאעש. פומפאו אמר כי טראמפ עדיין מוכן להיפגש עם רוחאני, ללא תנאים מוקדמים

ארצות הברית הטילה הערב (שלישי) סנקציות נוספות על ארגוני טרור ותומכיהם, בהם חמאס ומשמרות המהפכה באיראן. שר החוץ מייק פומפאו ציין בתדרוך לעיתונאים כי הסנקציות יושתו נגד 15 מנהיגי ארגונים, אישים, גופים ומתקנים. מלבד חמאס ומשמרות המהפכה, יוטלו סנקציות גם על אל-קאעדה וארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

בהצהרה משותפת עם שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, התייחס פומפאו גם לפגישה אפשרית בין הנשיא דונלד טראמפ לבין נשיא איראן חסאן רוחאני ואמר שלמרות הסנקציות, טראמפ עדיין מוכן להיפגש עם רוחאני בשולי העצרת הכללית של האו"ם בהמשך החודש, "ללא תנאים מוקדמים".

בתוך כך, ארצות הברית פנתה היום לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) והצהירה כי הם פתוחים למשא ומתן עם איראן ללא תנאים מוקדמים – אך כשיגיע הזמן הנכון. לדברי האמריקנים, לא מתקבל על הדעת שאיראן נכשלה בלספק תשובות לטענות של סבא"א וכי עובדה זו צריכה להדאיג מאוד: "כולנו צריכים לשאול את עצמנו מה עוד המשטר האיראני מסתיר מאיתנו".

שר החוץ ישראל כץ בירך על המהלך ואמר: "זאת הדרך לבלום את מדינת הטרור האיראנית והטרור על כל שלוחותיו. אני קורא לקהילה הבינלאומית להצטרף לארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן. רק לחץ יגרום לאיראן לנטוש את תוכנית הגרעין שלה, ולחדול מהפצת טרור בכל רחבי העולם וערעור היציבות במזרח התיכון״.

במסיבת העיתונאים התייחסו השרים הבכירים גם לפיטוריו של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ. פומפאו אמר כי ההודעה על הפיטורים – שפורסמה תחילה בחשבון הטוויטר של הנשיא – לא הפתיעה אותם, זאת משום שלדבריו הם יודעים "מה הנשיא חושב". כשנשאל על ידי עיתונאים באם קיים "בלגאן" בממשל טראמפ, השיב להם שר האוצר: "בהחלט לא. זה אחד הדברים המגוחכים ששמעתי… ענייני ביטחון לאומי זה לא משחק".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן