בעקבות תקיפת מל"טים: סעודיה קיצצה בחצי את הפקת הנפט

מזכיר המדינה האמריקני פומפאו אמר כי טהרן עומדת מאחורי מתקפת המל"טים על מתקני הנפט הסעודים": "איראן תקפה את אספקת האנרגיה העולמית, היא עומדת מאחורי יותר ממאה תקיפות בסעודיה". טראמפ שוחח עם יורש העצר ונערך לשימוש במאגרי חירום

ערב הסעודית הודיעה הלילה כי תיאלץ לקצץ את אספקת הנפט שלה ביותר מחצי, זאת כתוצאה מהתקיפה אתמול של שני מתקני הנפט בשטחה על ידי פלגים חות'ים מתימן. סעודיה אחראית ליותר מעשרה אחוזים של תפוקת הנפט העולמי, כך שלמעשה כעת תצטמצם אספקת העולם כולו בכ-5% – 5.7 מיליון חביות. משמעות הדבר היא שמחיר חבית נפט עלולה לעלות בכמה דולרים, דבר שיכול להשליך גם על מחירי הדלק.

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, האשים את איראן בביצוע התקיפה וכינה את האירוע "תקיפה חסרת תקדים על מאגרי האנרגיה של העולם". עוד הוסיף פומפאו כי אין עדויות לכך שהחותים בתימן, שקיבלו אחריות על האירוע, אכן עמדו מאחורי המתקפה שהייתה בעומק ערב הסעודית, במרחק של מאות קילומטרים מתימן.

בהמשך מסרה דוברת משרד האנרגיה האמריקני, שיליין היינס, כי "וושינגטון תשקול להשתמש במאגרי חירום אסטרטגיים כדי לסייע לשיבושים אפשריים בשווקי הנפט", וכי שר האנרגיה ריק פרי הורה למחלקות השונות לעבוד עם סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) על "אפשרויות לפעולה גלובלית-קולקטיבית".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בעקבות התקיפה, והביע נכונות לשתף פעולה עם ריאד כדי לשמור על ביטחונה של הממלכה. טראמפ הדגיש את הנזק שעלול להיגרם לכלכלה העולמית בעקבות המתקפה, בן סלמאן אמר כי לארצו יש יכולת ורצון לעמוד מול מתקפת הטרור.

אתמול דווח על מתקפה של עשרה כטב"מים שהובילה לפריצת שריפות בשני מפעלי נפט בערב הסעודית. שני המפעלים שייכים לממשלה, ואחד מהם הוא המפעל הגדול ביותר של החברה הממשלתית, Aramco. הרשויות הצליחו להשיג שליטה על הלהבות תוך זמן קצר, וככל הנראה לא היו נפגעים. מי שלקחו אחריות על המתקפה הם הכוחות הח'ותים בתימן, שהזהירו כי מתקפות נוספות צפויות גם בעתיד.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *