צילום מסך: טוויטר

איראן: אם ארה"ב או סעודיה יתקפו, התגובה תהיה "מלחמה כוללת"

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר כי ארצו איננה מעוניינת בעימות צבאי, אך הבהיר כי אם ארצות הברית או סעודיה יתקפו, מדינתו "לא תמצמץ" וכי "זו תהיה מלחמה כוללת". הנשיא טראמפ: "ייתכן שלא יהיה פיתרון בדרכי שלום עם איראן"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום כי "ייתכן שלא יהיה פיתרון בדרכי שלום בהתנהלות מול איראן". את הדברים אמר לרשת פוקס האמריקנית. טראמפ אמר כי אינו מעוניין במלחמה עם איראן, אך יתכן שייאלץ להלום בה בעוצמה. "נחכה ונראה מה יקרה. אולי ניתן להם מכה חזקה", אמר טראמפ. בכיר בצבא האיראני הגיב כי: "האויבים שלנו יודעים שהם יתחרטו על כל תוקפנות נגדנו".

מוקדם יותר, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, איים כי תגובה צבאית למתקפת הטילים והמל"טים נגד מתקני הנפט בסעודיה – שאת האחריות לה טהרן מכחישה – תוביל ל"מלחמה כוללת". בריאיון לרשת CNN הזהיר זריף כי אם וושינגטון או ריאד יבחרו לתקוף יעדים בארצו, בתגובה למתקפה שגרמה לשיבוש נרחב בהיקף ייצור הנפט בממלכה, איראן תילחם "עד החייל האמריקני האחרון".

"אני נותן הצהרה משמעותית מאוד שלפיה אנחנו לא רוצים מלחמה, אנחנו לא רוצים בעימות צבאי", אמר זריף בריאיון לרשת CNN. "אבל לא נמצמץ כדי להגן על השטח שלנו". עם זאת, זריף הבהיר שארצו לא פתחה במלחמה ב-250 האחרונות ואין לה שום כוונה לפתוח בעוד מלחמה.

מוקדם יותר הזהיר זריף כי "צוות ב'" – הכולל את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן – גורר את ארצות הברית למלחמה נגד איראן. "השאריות מסביבתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, יחד עם בנות הברית השאפתניות, מנסות לגרור אותו לתוך מלחמה. לטובתן, עליהן להתפלל שלא יקבלו אחת. הסעודים עדיין משלמים על מלחמה קטנה יותר בתימן, שהם לא מצליחים לסיים כבר ארבע שנים", אמר.

אתמול הציג דובר הצבא הסעודי והקואליציה הערבית בתימן, טורקי אל מאליקי, ראיות לכך שהתקיפה על מתקני הנפט בארצו בוצעה על ידי איראן. הדובר הציג שרידים של מל"טים וטילי שיוט איראניים שנמצאו בזירת המתקפה ואמר כי "המתקפה הגיעה מצפון ואין שום ספק שאורגנה על ידי איראן. אנחנו כרגע מנסים לברר את נקודת השיגור המדויקת של המתקפה".

פומפאו אמר הלילה כי ארצו תומכת בזכותה של סעודיה "להגן על עצמה", ואמרה כי לא תגלה סובלנות כלפי התנהגותה של הרפובליקה האסלאמית של איראן. את הדברים האלו אמר פומפאו בפגישה עם נסיך הכתר הסעודי, מוחמד בן-סלמן. מזכיר המדינה האמריקאי אף גינה את ההתקפות שסופג צבא הקואליציה המובל על ידי סעודיה, ותמך בקריאה לתמיכת מומחים בינלאומיים בסעודיה לחקירה נרחבת של המצב הביטחוני בינה לבין אויבותיה, כך דווח בסוכנות הידיעות המקומית של הממלכה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *