צילום: קמפיין טראמפ

יו"ר בית הנבחרים הודיעה: "הקונגרס יפתח בהליך להדחת הנשיא טראמפ"

פלוסי הודיעה רשמית על פתיחת הליכי הדחה נגד טראמפ בעקבות שיחתו עם נשיא אוקראינה: "במעשיו הפר את החוקה האמריקנית ובגד בשבועת האמונים שלו". טראמפ הודיע שיפרסם את תמלילי השיחה: "ציד מכשפות והטרדה נשיאותית"

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה הלילה (רביעי) על פתיחה בהליך להדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת, לאור הדיווחים על הלחץ שהפעיל הנשיא על מקבילו באוקראינה, כדי שיחקור את המועמד הדמוקרטי הבכיר לנשיאות ג'ו ביידן ומשפחתו. "הנשיא חייב לתת דין וחשבון", הבהירה פלוסי. "אף אחד לא מעל החוק".

"טראמפ עבר על החוק ופעל בניגוד לחוקה. הוא צריך לקחת אחריות, אף אחד לא מעל החוק. אנו מתחילים בהליך להדחתו", אמרה פלוסי. בהודעה בקונגרס אמרה יו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית כי במעשיו הפר טראמפ את החוקה האמריקנית ובגד בשבועת האמונים שלו כנשיא. ״אני יכולה לומר באחריות שמעשי ממשל טראמפ פוגעים בבטחוננו הלאומי".

בסדרת ציוצים בטוויטר הגיב הנשיא לדברים: "היה יום חשוב באו"ם, והדמוקרטים היו חייבים להרוס אותו בכוונה עם עוד זבל של חדשות על ציד מכשפות. זה רע למדינה", כתב טראמפ. עוד טען כי, הם אפילו לא ראו מעולם את תמליל השיחה". בציוץ אחר הסתפק בשתי מילים: "הטרדה נשיאותית", בציוץ נוסף כתב כי, "זה ציד מכשפות".

בהמשך צייץ טראמפ סרטון מתעמולה הבחירות בו נראים כמה מחברי המפלגה הדמוקרטית קוראים להדחתו, אחד מהם אף אומר כי "אם לא נדיח אותו הוא ייבחר שוב".לאחר מכן הוא נראה נואם בקמפיין בחירות אודות הניסיונות האלה. הסרטון מסתיים עם הכיתוב: "בזמן שהדמוקרטים מתמקדים אך ורק במלחמה בטראמפ, הנשיא טראמפ נלחם עבורכם".

טראמפ הודיע הערב כי יפרסם את התמלילים "המהימנים, המלאים והבלתי מסווגים" של שיחותיו עם הנשיא האוקראיני, ולדימיר זלנסקי. בציוץ שפרסם בטוויטר כתב הנשיא האמריקני כי התמלילים יפורסמו ביום רביעי והם יוכיחו שהשיחה הייתה "ראויה לחלוטין". כמו כן, טראמפ טען שפירוט השיחה יוכיח כי הוא לא לחץ על זלנסקי לחקור את ביידן ובנו, האנטר.

"בניגוד לג'ו ביידן ובנו – לא הייתה כאן 'יד רוחצת יד'. זהו בסך הכל ההמשך של ציד המכשפות הגדול וההרסני בכל הזמנים", אמר הנשיא. מאוחר יותר, עדכן טראמפ כי "מזכיר המדינה מייק פומפאו קיבל אישור מממשלת אוקראינה לפרסם את תמלול שיחת הטלפון שלי עם הנשיא שלהם. הם בכלל לא מבינים מה הסיפור. פשוט ציד מכשפות והונאה מצד הדמוקרטים".

ההחלטה של פלוסי באה אחרי ש-165 מ-235 הדמוקרטים החברים בבית הנבחרים הביעו תמיכה בפתיחת הליך שכזה. יצוין כי אף שהליך הדחה הוא צעד הצהרתי חריף נגד הנשיא, סיכוייו להביא לכדי הדחה ממשית של טראמפ נמוכים מאוד: לצורך הדחה בפועל נדרש אישור של הסנאט, שבניגוד לבית הנבחרים נשלט כעת על-ידי רוב רפובליקני.

כזכור, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח לפני מספר ימים כי הנשיא טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לפתוח בחקירה נגד בנו של ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגן הנשיא לשעבר. לפי הדיווח, טראמפ שב וחזר בשיחה עם זלנסקי שמונה פעמים על בקשתו לפתוח בחקירה ולהיעזר במסגרתה בעורך דינו האישי, רודי ג'וליאני, שהעלה טענה כי ביידן סייע לבנו להימנע מחקירה של חברת גז באוקראינה שבה היה מעורב.

אתמול דווח בניו יורק טיימס כי טראמפ הורה באופן אישי על הקפאת כספי סיוע בגובה 391 מיליון דולרים לאוקראינה, בימים שקדמו לשיחתו עם הנשיא האוקראיני ולודימיר זלנסקי. על פי הדיווח, שני בכירים בממשל טראמפ אמרו כי הנשיא פנה בנושא לראש המטה שלו בפועל, מיק מלבאני, שביקש לבדוק עם אגף התקציבים והפנטגון אם מדובר בהוצאה הכרחית.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *