מהתמלילים עולה כי הנשיא האמריקני ביקש מוולודימיר זלנסקי "לבדוק" את ענייניהם של סגן נשיא ארה"ב לשעבר ובנו האנטר ביידן באוקראינה: "מה שתוכל לעשות בעניין ביידן ובנו - יהיה נהדר". מנגד, בשיחה לא אוזכר נושא הסיוע הצבאי

הממשל האמריקני פרסם אחר הצהריים (רביעי) את תמליל השיחה בין דונלד טראמפ לנשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, שהובילה לפתיחת הליך הדחה נגד נשיא ארה"ב בבית הנבחרים. בשיחה מבקש טראמפ מזלנסקי לחקור אם ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר והמועמד המוביל בפריימירז הדמוקרטים, פעל לסגור חקירה בעניין חברת גז אוקראינית שבה עבד בנו.

"יש הרבה דיבורים על הבן של ביידן, שביידן עצר את ההעמדה לדין ושהרבה אנשים רוצים לגלות את זה, כך שכל מה שאתה צריך לעשות עם התובע הכללי יהיה נהדר", אמר טראמפ בשיחה עם הקומיקאי היהודי לשעבר שהפך לנשיא. "ביידן התרברב שהוא עצר את ההעמדה לדין, כך שאם אתה יכול לבחון את זה, זה נשמע לי נורא", אמר טראמפ לפי המזכר שפרסם משרד המשפטים.

בשיחה בין השניים, כפי שעולה מהתמלולים, אמר טראמפ למקבילו האוקראיני כי הוא "מעוניין לבדוק מה קורה לגבי המצב עם אוקראינה", וציין כי עורך דינו, רודי ג'וליאני, יגיע למדינה. זלנסקי השיב לו כי הוא ייפגש עם ג'וליאני כאשר הוא ינחת במדינה. "אני אדאג שג'וליאני יתקשר אליך, ואני גם אדאג שהתובע הכללי, וויליאם בר, יתקשר ונרד לעומק העניין. אני בטוח שתפתור את זה", הוסיף טראמפ.

מנגד, מהתמליל עולה עוד כי טראמפ לא הפעיל לחץ על זלנסקי וכלל לא הזכיר את הסיוע האמריקני לאוקראינה במסגרת השיחה, טענה שנשמעה לפני פרסום תמלילי השיחה. טראמפ עצר לפני שהתקיימה השיחה סיוע בשווי של 400 מיליון דולר לאוקראינה, שנמצאת במלחמה מול בדלנים פרו רוסים במזרח המדינה, ולאחר השיחה אישר את העברת הכסף.

הנשיא טראמפ התייחס זמן קצר לאחר פרסום התמלילים לדברים. "הדמוקרטים הם שלחצו על השלטון הקודם באוקראינה לרדת מחקירת השחיתות שהם היו מעורבים בה. מדובר כאן בציד מכשפות הגדול בהסטוריה האמריקנית. אני עצמי התעקשתי לשחרר את תמליל השיחה עם זלנסקי". הנשיא האמריקני הגיב: "השיחה הייתה נהדרת וחברותית. לא היה שם כלום, לא היה בכלל לחץ נגד אוקראינה. הרבה אנשים אמרו לי שהם לא ידעו שאני יכול להיות כל כך נחמד".

התמלול המלא by מערכת Jdn on Scribd

כזכור, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה הלילה (רביעי) על פתיחה בהליך להדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת, לאור הדיווחים על הלחץ שהפעיל הנשיא על מקבילו באוקראינה, כדי שיחקור את המועמד הדמוקרטי הבכיר לנשיאות ג'ו ביידן ומשפחתו. "הנשיא חייב לתת דין וחשבון", הבהירה פלוסי. "אף אחד לא מעל החוק".

"טראמפ עבר על החוק ופעל בניגוד לחוקה. הוא צריך לקחת אחריות, אף אחד לא מעל החוק. אנו מתחילים בהליך להדחתו", אמרה פלוסי. בהודעה בקונגרס אמרה יו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית כי במעשיו הפר טראמפ את החוקה האמריקנית ובגד בשבועת האמונים שלו כנשיא. ״אני יכולה לומר באחריות שמעשי ממשל טראמפ פוגעים בבטחוננו הלאומי".

בסדרת ציוצים בטוויטר הגיב הנשיא לדברים: "היה יום חשוב באו"ם, והדמוקרטים היו חייבים להרוס אותו בכוונה עם עוד זבל של חדשות על ציד מכשפות. זה רע למדינה", כתב טראמפ. עוד טען כי, הם אפילו לא ראו מעולם את תמליל השיחה". בציוץ אחר הסתפק בשתי מילים: "הטרדה נשיאותית", בציוץ נוסף כתב כי, "זה ציד מכשפות".

בהמשך צייץ טראמפ סרטון מתעמולה הבחירות בו נראים כמה מחברי המפלגה הדמוקרטית קוראים להדחתו, אחד מהם אף אומר כי "אם לא נדיח אותו הוא ייבחר שוב".לאחר מכן הוא נראה נואם בקמפיין בחירות אודות הניסיונות האלה. הסרטון מסתיים עם הכיתוב: "בזמן שהדמוקרטים מתמקדים אך ורק במלחמה בטראמפ, הנשיא טראמפ נלחם עבורכם".

ההחלטה של פלוסי באה אחרי ש-165 מ-235 הדמוקרטים החברים בבית הנבחרים הביעו תמיכה בפתיחת הליך שכזה. יצוין כי אף שהליך הדחה הוא צעד הצהרתי חריף נגד הנשיא, סיכוייו להביא לכדי הדחה ממשית של טראמפ נמוכים מאוד: לצורך הדחה בפועל נדרש אישור של הסנאט, שבניגוד לבית הנבחרים נשלט כעת על-ידי רוב רפובליקני.

כזכור, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח לפני מספר ימים כי הנשיא טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לפתוח בחקירה נגד בנו של ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגן הנשיא לשעבר. לפי הדיווח, טראמפ שב וחזר בשיחה עם זלנסקי שמונה פעמים על בקשתו לפתוח בחקירה ולהיעזר במסגרתה בעורך דינו האישי, רודי ג'וליאני, שהעלה טענה כי ביידן סייע לבנו להימנע מחקירה של חברת גז באוקראינה שבה היה מעורב.

בניו יורק טיימס נטען כי טראמפ הורה באופן אישי על הקפאת כספי סיוע בגובה 391 מיליון דולרים לאוקראינה, בימים שקדמו לשיחתו עם הנשיא האוקראיני ולודימיר זלנסקי. על פי הדיווח, שני בכירים בממשל טראמפ אמרו כי הנשיא פנה בנושא לראש המטה שלו בפועל, מיק מלבאני, שביקש לבדוק עם אגף התקציבים והפנטגון אם מדובר בהוצאה הכרחית.