ה"ניו יורק טיימס" מדווח כי שני דיפלומטים אמריקנים ניסחו טיוטה עליה היה אמור להצהיר נשיא אוקראינה לאחר שיחתו עם טראמפ ובה התחייב לחקור את יריביו הפוליטים של הנשיא טראמפ. במקביל, הבית הלבן מתכונן להתנגד רשמית למהלך ההדחה של הנשיא

עיתון ה"ניו יורק טיימס" מדווח הלילה (בין חמישי לשישי) כי שליחים מטעם הבית הלבן לאוקראינה ולאיחוד האירופי ניסחו טיוטה עליה היה אמור להצהיר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לאחר שיחתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לפי העיתון שני דיפלומטים אמריקנים ניסחו את הטיוטה להצהרת הנשיא זלנסקי בה התחייב לחקור את יריביו הפוליטים של הנשיא טראמפ. בשלב זה טרם ידוע אם ההצהרה נמסרה לזלנסקי, אך היא לא פורסמה באופן פומבי בשמו.

בדיווח נטען כי הדיפלומטים – השליח האמריקני לאיחוד האירופי גורדון סונלנד והשליח האמריקני לאוקראינה קורט וולקר. ניסחו את הטיוטה בחודש אוגוסט האחרון. דיווח זה הוא עדות חדשה בפרשה שמסעירה את התקשורת האמריקאית, בה נחשף תלונתו של איש המודיעין על השיחה בין נשיאי ארצות הברית ואוקראינה ב-25 ביולי, בכדי לקדם את צרכיו הפוליטיים של הנשיא טראמפ.

בדיווח צוטט גורם המעורה בפרשה שטען כי היועץ בכיר לנשיא אוקראינה ועורך דינו הפרטי של טראמפ, רודי ג'וליאני, ידעו על הטיוטה. ההצהרה הייתה אמורה לחייב את אוקראינה לחקור את חברת האנרגיה "בוריסמה", בה הועסק בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, האנטר. עוד דרש המסמך מהממשל בקייב – לפתוח בחקירה לגבי החשד להתערבות בבחירות 2016 לטובתה של המועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון.

דרמה בוושינגטון: נחשף תמליל השיחה בין טראמפ לנשיא אוקראינה

בתוך כך, ברשת ABC פורסמו תמלילי הודעות בהן כתב שגריר ארצות הברית באוקראינה ביל טיילור לקבוצת דיפלומטים ב-9 בספטמבר"אני חושב שזה משוגע לעצור סיוע ביטחוני כדי לעזור בקמפיין פוליטי". טיילור ביקר את החלטת טראמפ לעצור סיוע לאוקראינה. השליח האמריקני לאיחוד האירופי ענה לטיילור בתגובה כי הוא טועה. "ביל, אני מאמין שאתה טועה לגבי כוונותיו של הנשיא טראמפ, הנשיא היה ברור: אין מידה נגד מידה משום סוג. הנשיא מנסה להעריך אם אוקראינה באמת מתכוונת לאמץ את השקיפות והרפורמות שהנשיא זלנסקי התחייב להן במהלך הקמפיין שלו". התכתובת מגיעה כמה ימים לפני שהבית הלבן העביר כמעט 400 מיליון דולר לסיוע עבור אוקראינה במאבקה נגד רוסיה.

במקביל, טראמפ צייץ הלילה כי "כנשיא ארצות הברית, יש לי זכות מוחלטת, אולי אף חובה, לחקור שחיתות, כולל לבקש או להציע למדינות אחרות לסייע לנו". זאת אחרי שאמר אמש כי הוא רוצה שאוקראינה וסין יחקרו את יריבו וסגן הנשיא לשעבר ביידן.

הבית הלבן מתכונן להתנגד רשמית למהלך ההדחה של הנשיא, שיתחיל במפלגה הדמוקרטית כבר היום. על פי מקור בבית הלבן, הצוות לא ישתף פעולה עם החקירה, משום שהמהלך הותנע ללא הצבעה ראשונית של הקונגרס.