טאמפ ונשיא סין. צילום: הבית הלבן

דיווח בארה"ב: טראמפ הציע לנשיא סין לחקור את ביידן ובנו

לפי הדיווח ב-CNN ההצעה שמסר טראמפ בשיחה בין השניים כללה גם התעלמות מהמתרחש בהונג-קונג. במקביל, טראמפ קרא הלילה פומבית לסין ואוקראינה לחקור את ג'ו ביידן: "חובתי לחקור שחיתות, וזה כולל גם להציע לארצות אחרות לעזור לנו"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציע בחודש יוני למנהיג סין שי ג'ינפינג כי בייג'ינג תחקור את יריבו הפוליטי ג'ו ביידן ובנו – כך דווח ברשת CNN. על פי הדיווח, המהלך הבהיל אנשי ממשל סיניים, אשר אמרו כי אין להם עניין לקחת חלק בפרשה פוליטית אמריקנית שנויה במחלוקת. טראמפ הכחיש כי דחק בג'ינפינג בנושא, אך בבית הלבן לא הכחישו כי שמו של ביידן עלה בשיחה בין שני המנהיגים.

עוד דווח ברשת האמריקנית כי הנשיא האמריקני הבטיח בשיחה עם עמיתו הסיני כי יתעלם מהמתרחש בהונג-קונג, בתמורה להסכמות בנושא יחסי הסחר בין ארצות הברית לסין. אותה שיחה עם נשיא סין אובטחה בשרת סודי, שבו נשמרה גם שיחת טראמפ עם מקבילו האוקראיני זלנסקי, כך על פי הדיווח.

בשיחה שקיים אתמול עם כתבים בבית הלבן קרא טראמפ לסין לחקור את משפחתו של יריבו הפוליטי ג'ו ביידן בחשד לעבירות שחיתות. "סין צריכה לפתוח בחקירה של בני משפחת ביידן", הכריז טראמפ והבהיר שהוא עדיין לא פנה עם בקשה רשמית בנושא לנשיא סין עצמו. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "כנשיא ארצות הברית יש לי זכות מוחלטת, ייתכן שאפילו חובה, לחקור שחיתות – כולל לבקש ממדינות אחרות לסייע לנו בכך".

יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, מיריביו המרים ביותר של טראמפ ומי שמוביל את הליך ההדחה נגדו בבית הנבחרים, תקף אמש בחריפות את קריאתו של טראמפ לסין לחקור את ענייני ביידן: "הנשיא אינו יכול לנצל את סמכותו ואת תפקידו כדי ללחוץ על מנהיגים זרים לחקור את יריביו הפוליטיים. הדברים שלו היום רק מדגישים כמה דחוף שנפעל". אחר כך הוסיף כי קריאתו של טראמפ לסין היא הפרה יסודית של שבועתו לנשיאות.

 

"אוקראינה-גייט": דיפלומטים ניסחו הצהרה לזלנסקי; טראמפ: "יש לי זכות"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *