הבית הלבן הודיע כי נשיא ארה"ב שוחח עם נשיא טורקיה ומסר לו כי ארה"ב "לא תתמוך וגם לא תתערב בפעולה המתוכננת של צבא טורקיה בצפון סוריה, ואף תוציא את כוחותיה מהאזור". מעתה טורקיה תהיה אחראית ללוחמי דאעש שנפלו בשבי

הבית הלבן הודיע היום (שני) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח בטלפון עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ומסר לו כי כוחות הצבא האמריקנים לא יהיו מעורבים בפעולות הצבא הטורקי נגד ארגון דאע"ש בצפון סוריה, אך גם לא יתמכו בו, ולמעשה יאפשרו את התקיפה המתוכננת באזור. "מעתה, טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאע"ש שנלכדו באזור בשנתיים האחרונות במהלך הבסת החליפות האסלאמית על ידי ארה"ב", לשון ההודעה.

"לאחר שהבסנו את דאעש, הכוחות האמריקניים לא יישארו באזור הבטוח", נאמר בהצהרה מטעם הבית הלבן. הסיבה שמעתה טורקיה תהיה אחראית לכל לוחמי דאעש שנפלו בשבי באזור בשנתיים האחרונות, היא ש"ממשלת ארצות הברית לחצה על צרפת, גרמניה ומדינות אירופיות נוספות, שלוחמי דאעש רבים הגיעו מהם, לקחת אותם בחזרה אך הם לא רצו בהם וסירבו. ארצות הברית לא תחזיק בהם למשך מה שיכול להיות שנים רבות ומחיר עצום למשלם המיסים האמריקני", כך לפי הבית הלבן.

על פי הממשל הטורקי, טראמפ הזמין את ארדואן לפגישה בחודש הבא בוושינגטון. בהודעתו לא התייחס להשפעות האפשריות של הפעולה על המיליציות הכורדיות, הנחשבות לבנות בריתה של ארה"ב ולאויבות של טורקיה. מטרתה של הפעולה הצבאית המתוכננת, לפי ארדואן, היא להרחיק גורמים טרוריסטיים מהגבול הטורקי ולאפשר לפליטים הסוריים לשוב בבטחה לאזור בטוח במדינתם. הכוחות הכורדים שמגובים על ידי ארצות הברית הגיבו לאיום וטענו: "לא נהסס להפוך כל מתקפה טורקית למלחמה כוללת".

נשיא טורקיה הודיע על התקיפה הצפויה שלשום, לאחר שחיילים טורקים הגיעו לאזור, ולמרות שההחלטה נוגדת את ההסכמים של טורקיה עם ברית נאט"ו על אזור חיץ מוגן ממזרח לנהר הפרת. "עשינו את ההכנות שלנו ועשינו תוכניות מבצעיות", אמר ארדואן בהתייחסותו למבצע הצבאי בימים האחרונים. "נתנו את כל האזהרות האפשריות, התנהלנו מספיק בסבלנות", טען וציין בנוסף כי הוא מתכנן מתקפה אווירית וקרקעית כבר בזמן הקרוב.

 

פקודה הנסיגה הרשמית ניתנה • טראמפ לארדואן: "סוריה כולה שלך"