לאחר דבריו הברורים הערב של הנשיא טראמפ לפיהם: "אם טורקיה תעשה משהו שאני אחשוב שעובר את הגבול, אהרוס לחלוטין את הכלכלה שלה". כלי תקשורת בסוריה מדיווחים בשעה האחרונה על כוחות טורקים שהפציצו מטרות כורדיות בצפון המדינה

לפי דיווחים מהשעה האחרונה בטלוויזיה הסורית – כוחות טורקים הפציצו מטרות כורדיות בצפון סוריה בסמוך לעיר אל-מלאכיה שנמצאת בקרבת הגבול של עיראק סוריה וטורקיה. בדיווחים נאמר כי מטוסי קרב של טורקיה תוקפים מטרות של הכוחות הכורדים במחוז חאסקה שבצפון סוריה. ברשת אלמיאדין המזוהה עם חיזבאללה טענו כילא ידוע על נפגעים. בנוסף, דווח על תקיפה אווירית נוספת של טוריקה על אחד ממעברי הגבול בין עיראק וסוריה.

חבר הקבינט והשר לשעבר, נפתלי בנט הגיב לדיווחים ואמר: ״אני תפילה למען העם הכורדי המצוי תחת מתקפה טורקית אכזרית בשעה זו. הלקח שלנו מנסיגת ארה״ב פשוט: לעולמי עד, מדינת ישראל תגן על עצמה, בכוחות עצמה. לעולם, מדינת היהודים, לא תפקיד את גורלה בידי מדינה אחרת, כולל ארה״ב ידידתנו. ברגע האמת אף אחד אחר לא יילחם עבורנו".

בתוך כך, ב'חדשות 13' דווח הערב כי במערכת הביטחון הופתעו מהצהרת הנשיא האמריקני בדבר הסגת הכוחות האמריקנים מאזור הגבול בין סוריה לטורקיה. הערוץ ציטטו גורמים ישראלים בכירים שאמרו כי הופתעו מההפקרה של הכוחות הכורדים בשטח ומהרוח הגבית שהמהלך נותן לטורקיה ואיראן בסוריה.

מוקדם יותר הערב התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להחלטתו לאפשר לטורקיה לפעול נגד הכורדים בצפון-מזרח סוריה ולהסיג משם את הכוחות האמריקניים, וכן לביקורת בארצות הברית על החלטה זו. בעקבות הביקורת שיגר הנשיא האמריקני איום לעבר אנקרה: "אם טורקיה תעשה משהו שאני אחשוב שעובר את הגבול, אהרוס לחלוטין את הכלכלה שלה".

"אם טורקיה תעשה משהו שאני, בחוכמתי שאין כדוגמתה, אראה בו חציית גבולות – אמוטט את כלכלתה של טורקיה – כפי שעשיתי בעבר", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "ארצות הברית עשתה באזור הרבה מעבר למה שכל אדם ציפה – כולל לכידתם של 100% מלוחמי דעא"ש. הגיע הזמן שכוחות מבוססים באזור יגנו על אדמתם. ארצות הברית נהדרת".

מוקדם יותר הסביר הנשיא טראמפ את החלטתו לסגת מצפון-סוריה ואמר כי "הגיע הזמן שארה"ב תצא מהמלחמות המגוחכות והבלתי נגמרות". טראמפ התייחס למתיחות באזור ואמר: "אנו נלחם היכן שזה לטובתנו, ונילחם רק כדי לנצח. טורקיה, אירופה, רוסיה, עיראק, סוריה והכורדים יאלצו עכשיו לפתור את המצב. הן יאלצו להחליט מהן עושות בכל הקשור לתפיסת לוחמי דאעש ב'שכונה' שלהם".

טראמפ הסביר כי התמיכה במיליציות הכורדיות, שנלחמו בדאעש בגיבוי הכוחות האמריקנים, נעשתה יקרה מדי. "הכורדים נלחמו איתנו, אבל שילמנו סכומי כסף גדולים וציוד לשם כך. הם נלחמים בטורקיה במשך עשורים. טורקיה, אירופה, סוריה, איראן, עיראק, רוסיה והכורדים ייאלצו עכשיו לפתור את הסיטואציה", כתב טראמפ בסדרת ציוצים.