צילום: נתי שוחט / פלאש 90

2 הרוגים בפיגוע ירי מחוץ לבית כנסת בגרמניה; הערכות: בוצע ע"י ימין קיצוני

במהלך יום הכיפורים, גבר ואישה נורו למוות ושניים נוספים נפצעו קשה באירוע ירי מחוץ לבית כנסת בגמניה. ככל הידוע, ההרוגים לא יהודים. המחבלים ניסו לפרוץ לבית כנסת. עד ראייה סיפר: "שמעתי שזרקו רימון לבית הכנסת. שמעתי פיצוץ"

שני בני אדם נהרגו הצהריים (יום כיפור) באירוע ירי ליד בית כנסת בעיר האלה שבמזרח גרמניה, שני פצועים נוספים פונו לבית חולים מקומי. המשטרה הגרמנית מסרה שעצרה חשוד אחד בן 27 ופתחה במצוד אחר חשודים נוספים שנמלטו במכונית, המשטרה מעריכה שהחשודים נמלטו לכיוון העיר לייפציג. עדיין לא ידועה זהות ההרוגים. התושבים התבקשו להסתגר בבתים ותחנת הרכבת המרכזית בעיר נסגרה. המשטרה בהאלה העלתה את הכוננות.

אחד היורים שנעצר ששמו סטפן ב. (27), פרסם סרטון לפני הפיגוע שבו אמר כי "היהודים הם מקור כל הבעיות", כך מדווחים ה"אינדפינדנט" הבריטי וה"בילד" הגרמני.

מטעם הרשות המקומית בעיר שבמדינת החוז סקסוניה נמסר כי הירי היה בשני מוקדים – אחד מול בית הכנסת ברחוב הומבולדט ובית הקברות היהודי הסמוך, בזמן שירי נוסף היה בסמוך לדוכן מזון. ראש העיר של לנדסברג, אניה ורנר, אמרה שהחשודים גנבו רכב ועלו על כביש מהיר המוביל למינכן.

לפי הדיווחים בתקשורת הגרמנית, רימון יד או מטען הושלך לעבר בית הקברות לפני שהחשודים נמלטו. התביעה הפדרלית הגרמנית אמרה כי היא לוקחת לידיה את חקירת הירי, צעד זה מצביע על קשר אפשרי לטרור, על פי החוק הגרמני.

דיווחים נוספים בתקשורת הגרמנית טוענים כי המפגעים ניסו לחדור אל בית הכנסת, ומשלא הצליחו – ירו אל עבר דוכן המזון. ראש הקהילה היהודית המקומית, מקס פריבורוצקי, אישר כי המפגעים ניסה להסתער על בית הכנסת אך נבלמו על ידי מאבטחים. בזמן הירי היו בבית הכנסת בין 50 ל-70 מתפללים. עד ראייה סיפר לערוץ טלוויזיה הגרמני: "הוא היה נראה כמו שוטר – לבוש בתלבושת קרב. היה לו נשק ונשק אוטומטי ושמעתי שזרקו רימון לבית הכנסת. שמעתי פיצוץ". עובר אורח נוסף סיפר כי לפחות אחד החשודים לבש מדים צבאיים וירה בתת-מקלע. לדבריהם, הוא נשא כמה כלי נשק.

משגרירות ישראל בברלין נמסר: "לפי דיווחי התקשורת המקומית ההרוגים הם עוברי אורח. נערה שיצאה מהרכבת וצעדה ברחוב ליד בית העלמין היהודי. וגבר שהיה בחנות נוחות – דונר קבב. ככל הידוע לנו בשעה זו אין ישראלים בין ההרוגים".

שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר הערב כי אירוע הירי "פגע בליבה של גרמניה". הוא הוסיף: "כולנו חייבים לפעול נגד האנטישמיות בארצנו".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו