לאחר שארה"ב הסיגה כוחותיה מצפון-מזרח סוריה, הכריז היום נשיא טורקיה על פתיחת מבצע "מעיין השלום" באזור. זמן קצר אחרי דבריו של ארדואן החלו מטוסים טורקיים להפציץ מטרות באזור הגבול עם סוריה. "נחסל את הטרור ונביא שלום"

לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון-מזרח סוריה, מכריז הערב (רביעי) נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי ארצו יוצאת למבצע צבאי נגד הכורדים בצפון סוריה. זמן קצר לאחר הודעת ארדואן החלו להישמע הפצצות באזור. הנשיא הטורקי אמר שהמבצע יקרא "מעיין השלום" והוסיף כי המתקפה נועדה לחסל את "מסדרון הטרור" לאורך גבולה הדרומי של מדינתו. טורקיה תגברה היום כוחות בגבול לאחר שהכוחות האמריקניים נסוגו מהאזור.

בהכרזתו אמר ארדואן: "המשימה שלנו היא למנוע יצירת מסדרון טרור לגבולנו הדרומי, ולהביא שלום לאזור. נשמור על שלמותה הטריטוריאלית של סוריה ונשחרר את הקהילות המקומיות מהטרוריסטים".

מוסטפה באלי, דובר "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF), סיפר כי זמן קצר אחרי ההכרזה הטורקית החלו מטוסי קרב להפציץ מטרות באזור הגבול. "מטוסי קרב טורקיים התחילו בהפצצות באזורים אזרחיים", הוא הסביר שאזורים אלו מיושבים על ידי כורדים.

בעקבות המבצע הודיעו הכורדים כי הם מפסיקים את פעילותם נגד דאעש. הממשל האזרחי הכורדי בצפון סוריה הזהיר מפני אסון הומניטרי בעקבות פלישת הכוחות הטורקיים, וקרא להתגייסות כללית לאורך הגבול. בהודעה שפרסמו נכתב: "אנו קוראים לכולם לנוע לעבר האזורים הקרובים לגבול עם טורקיה ולבצע פעולות התנגדות בתקופה היסטורית רגישה זו".

תושב אזור קובאני הסמוך לגבול הטורקי בשם ג'יהאד, צוטט הערב באתר 'ווינט' מספר כי "מטוסי קרב טורקיים חגים באזור ויש התקפות טורקיות לאורך הגבול. נכון לעכשיו לא ידוע לנו על נפגעים. שירותי הסלולר באזור נותקו, ואנשים פוחדים. יש תושבים שהתחילו לברוח".

נשיא טורקיה שוחח הצהריים בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועדכן את האחרון בפעולה המתוכננת של טורקיה בצפון-מזרח סוריה. בשיחה אמר ארדואן לפוטין כי "הפלישה הטורקית תתרום לשלום וליציבות במדינה, ותסלול את הדרך לתהליך המדיני ליישוב הסכסוך". פוטין השיב לארדואן כי עליו "לחשוב היטב" לפני שיפתח במתקפה. בתוך כך, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב התייחס היום למבצע ואמר כי יש לשמור על השלמוּת הטריטוריאלית של סוריה. עוד אמר שארה"ב נוקטת פעולות סותרות באזור.

נשיא איראן, חסן רוחאני, קרא לטורקיה להימנע מפעולה צבאית. "הפתרון היחיד אם רוצים לספק ביטחון לדרום טורקיה ולצפון סוריה הוא נוכחות הצבא הסורי, אנו קוראים לשכנתנו הידידותית לפעול בסבלנות רבה יותר ובאיפוק ולשנות את החלטתה" דברי רוחאני.

במקביל, טראמפ הגן אמש שוב על החלטתו להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון-מזרח סוריה ואמר כי "בשום אופן לא נטשנו את הכורדים". הוא הוסיף כי "הרבה אנשים שוכחים שטורקיה היא שותפת סחר גדולה של ארה"ב, וחברה חשובה בנאט"ו". עוד סיפר טראמפ שהזמין את ארדואן לביקור בבית הלבן ב-13 בנובמבר.