המחבל, שטפן באלייט - פעיל ימין קיצוני בן 27, צילם בשידור ישיר את אירוע הירי בהאלה, במהלכו קרא קריאות אנטישמיות וטען שהשואה לא קרתה. שני בני אדם שאינם משתייכים לקהילה היהודית נהרגו ושניים נוספים נפצעו. נמשך המצוד

המפגע שקורא לעצמו שטפן ב', איש ימין קיצוני, שרצח היום (רביעי) שני בני אדם (לא יהודים) סמוך לבית הכנסת בעיר האלה בגרמניה, תיעד חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה. במצלמה שלו אפשר לראות איך הוא מנסה לפרוץ לבית הכנסת באמצעות ירי לעבר הדלת, ולאחר שנכשל, מכוון ויורה לעבר עוברי אורח.

שר הפנים הגרמני מסר הערב כי הרקע לאירוע הירי הוא אנטישמי. תמונת החשוד פורסמה: מדובר בשטפן באלייט, אזרח גרמני ופעיל ימין קיצוני בן 27, שתיעד עצמו שניות לפני הירי ואמר כי "היהודים הם שורש כל הבעיות". הוא הגדיר את עצמו כ"מכחיש שואה" והשמיע אמירות אנטישמיות נוספות: "הפמיניזם הוא הגורם לירידה בשיעורי הילודה במערב, שמשמש שעיר לעזאזל להגירה המונית". האירוע הוגדר על ידי המשטרה וגם על ידי משרד הפנים הגרמני כ"מתקפה אנטישמית".

 

2 הרוגים בפיגוע ירי מחוץ לבית כנסת בגרמניה; הערכות: בוצע ע"י ימין קיצוני

 

מחקירה ראשונית עולה כי חוליית המפגעים מנתה ככל הנראה שלושה אנשים. המשטרה המקומית הצליחה ללכוד אחד מהם, אך השניים הנוספים הצליחו להימלט ברכב גנוב והחיפושים אחריהם נמשכים. אחרי שהוכרז מצב חירום ונאסר על התושבים לצאת מבתיהם, בשעות הערב אישרה המשטרה המקומית לחזור לשגרה ולצאת מהבתים, אולם הכוחות עדיין מחפשים אחר סייענים למפגע.

מקס פריבורוצקי, מנהיג הקהילה היהודית המקומית, אמר לדר שפיגל כי אחד החמושים, שהיה לבוש במדים וחבש קסדה, ניסה להיכנס לבית הכנסת, בזמן שהיו בו בין 70 ל-80 איש. בתיעוד מהאזור נראה אדם חמוש ולבוש במדים יורה מאחורי מכונית. פריבורוצקי סיפר כי "ראינו במערכת המצלמות של בית הכנסת שתוקף החמוש בכבדות עם קסדת פלדה ורובה מנסה לירות דרך הדלתות הפתוחות שלנו. האיש נראה כאילו הוא מגיע מהכוחות המיוחדים". לדבריו, "חסמנו את הדלתות מבפנים וחיכינו למשטרה".

 

נתניהו על הפיגוע בגרמניה: "עוד עדות לכך שהאנטישמיות באירופה גוברת"

 

כזכור, במהלך תפילת יום הכיפורים ניסה המחבל לפרוץ לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח גרמניה כשהוא חמוש ברובה ומטעני נפץ, אך אמצעי האבטחה במבנה הצליחו למנוע ממנו להיכנס ולטבוח במתפללים. לאחר שנכשל בכך, עבר היורה למסעדה סמוכה, פתח באש לעבר השוהים בה ונמלט מהמקום ברכב. מוקדם יותר הוא ככל הנראה רצח אישה סמוך לבית הקברות היהודי בעיר. בשלב זה זהות הקורבנות לא פורסמה.