בבית הלבן הגדירו את החקירה והליך ההדחה "ניסיון לא לגיטימי להפוך את תוצאות הבחירות ב-2016" • יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי טענה כי "מדובר בניסיון לשבש הליכי חקירה", והוסיפה "אדוני הנשיא, אינך מעל החוק. אתה תישא באחריות"

הבית הלבן מסר לבית הנבחרים כי אין בכוונתו "לשתף פעולה עם הניסיון הבלתי לגיטימי להפוך את תוצאת הבחירות משנת 2016". משמעות המהלך היא שהבית הלבן לא יציג כל מסמך לבית הנבחרים וכן לא יופיעו נציגים מטעמו בדיונים שיתקיימו בנושא. הבית הלבן הבהיר כי לא ישתף פעולה עם החקירה המתקיימת בבית הנבחרים הנשלט על ידי הדמוקרטים במסגרת הליכי ההדחה שנפתחו לאחרונה סביב התנהלותו של הנשיא טראמפ, והפך את פרשת אוקראינה-גייט למשבר חוקתי בין הרשות המבצעת לרשות המחוקקת.

כזכור, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה על פתיחה בהליך להדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת, לאור הדיווחים על הלחץ שהפעיל הנשיא על מקבילו באוקראינה, כדי שיחקור את המועמד הדמוקרטי הבכיר לנשיאות ג'ו ביידן ומשפחתו. "הנשיא חייב לתת דין וחשבון", הבהירה פלוסי. "אף אחד לא מעל החוק".

דרמה בוושינגטון: נחשף תמליל השיחה בין טראמפ לנשיא אוקראינה

218 חברי קונגרס הודיעו עד כה על תמיכתם בפתיחת הליך הדחה נגד טראמפ. מדובר ברוב של חברי הקונגרס, שיכולים להצביע בבוא העת על הדחת הנשיא ולהעביר את ההכרעה לסנאט. יצוין כי אף שהליך הדחה הוא צעד הצהרתי חריף נגד הנשיא, סיכוייו להביא לכדי הדחה ממשית של טראמפ נמוכים מאוד: לצורך הדחה בפועל נדרש אישור של הסנאט, שבניגוד לבית הנבחרים נשלט כעת על-ידי רוב רפובליקני.

"טראמפ עבר על החוק ופעל בניגוד לחוקה. הוא צריך לקחת אחריות, אף אחד לא מעל החוק. אנו מתחילים בהליך להדחתו", אמרה פלוסי. בהודעה בקונגרס אמרה יו"ר בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית כי במעשיו הפר טראמפ את החוקה האמריקנית ובגד בשבועת האמונים שלו כנשיא. ״אני יכולה לומר באחריות שמעשי ממשל טראמפ פוגעים בבטחוננו הלאומי".