אילוסטרציה. Edi Israel /Flash90

דיווח: מכלית נפט איראנית התפוצצה מול סעודיה – "נפגעה מטילים"

פיצוץ אירע במכלית נפט איראנית שהייתה בים האדום, סמוך לחופי ג'דה שבסעודיה. לפי דיווחים איראנים, מומחים טכניים מעריכים שמדובר באירוע טרור. למכלית נגרם נזק רב, וכמות נפט גדולה נשפכה ממנה לים האדום, אך לא דווח על נפגעים

פיצוץ אירע הבוקר (שישי) במכלית נפט איראנית, ששטה בים האדום ליד עיר הנמל ג'דה בערב הסעודית – כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית ISNA. מהדיווח עולה כי ככל הנראה שני טילים שנורו לעבר המכלית הם שגרמו לפיצוץ.

הפיצוץ במכלית הנפט, ששייכת לחברת הנפט הלאומית האיראנית, הצית את הכלי במרחק של 90 קילומטרים מעיר הנמל הסעודית ג'דה. הפיצוץ גרם לנזקים כבדים ונפט נשפך לים האדום, כך מסרו גורמים לא מזוהים לסוכנות הידיעות האיראנית. על פי התקשורת האיראנית, איש לא נפגע באירוע והשריפה נמצאת תחת שליטה וכי העובדים שנמצאים על הסיפון שומרים על המצב בשליטה.

על פי הדיווח, מומחים טכניים מאיראן מעריכים שמדובר בפיגוע טרור ובפעולה מכוונת. בחברת הנפט אמרו כי החשד הוא שהמכלית נפגעה מתקיפת טילים. סעודיה וארצות הברית טרם הגיבו על המקרה.

בחודש שעבר הגיעה המתיחות בין סעודיה לאיראן לשיא חדש כשדובר הקואליציה הסעודית הלוחמת בתימן טען כי ממצאי החקירה הראשונים של מתקפת הטילים על מתקני הנפט בסעודיה מעלים שאירן היא זו שאחראית לה. במסיבת עיתונאים שערך בריאד, אמר הדובר כי המתקפה לא בוצעה משטח תימן וכי חקירת המתקפה עודנה נמשכת. הגורמים החוקרים מנסים לאתר את המיקום המדויק של שיגור הטילים.

האירועים מצטרפים למספר אירועים בחודשים האחרונים שמשפיעים על זרימת הנפט העולמית, כאשר בדרך כלל האצבע המאשימה מופנית לאיראן. בחודש יוני האחרון שתי מכליות נפט הותקפו במפרץ עומאן שבמפרץ הפרסי, באמצעות מוקשים שהותקנו עליהן. באמריקה האשימו את איראן בפגיעה במכליות.

לאחר מכן, בחודש יולי, כוחות אמריקאים ובריטים השתלטו על ספינת הנפט האיראנית גרייס 1, בשל חשדן שמטרתה להפר את הסנקציות שהוטלו על סוריה. בתגובה לכך, איראן השתלטה על מכלית הנפט מסדר' הבריטית. במהלך חודש ספטמבר שוחררו שתי המכליות במה שנראה כהסכם חילופי שבויים בין שני הצדדים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *