הוועדה בחרה להעניק את הפרס לאבי אחמד בשל מאבקו בסיום הסכסוכים האזוריים באתיופיה, בהם המלחמה ארוכת השנים עם אריתראה. "חלק יחשבו שהפרס מוענק לו מוקדם, אך אנו חושבים שמעשיו ראויים להוקרה", אמרו בוועדה

ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד, זכה היום (שישי) בפרס נובל לשלום, זאת בזכות סיום המלחמה עם אריתראה בשנה שעברה. בנימוקי ועדת הפרס צוין כי הפרס ניתן "על מאמציו להשגת שלום ושיתוף פעולה בינלאומי ובמיוחד על יוזמתו לפתירת הסכסוך עם השכנה אריתריאה". אביי נבחר מתוך רשימה של 301 מועמדים לפרס.

האקדמיה השבדית המלכותית ציינה כי, "מאז שנכנס לתפקיד ב-2018, אחמד הושיט ידו לאויב ויזם הסכם. הוא שיתף פעולה והגיע למו"מ ללא תנאים מוקדמים, מוכן לקדם את השלום בין המדינות". עוד ציון בהצהרה כי, "מאז כניסתו לתפקיד ב-2018, הוא שם בראש מעייניו את השלום ושיתוף הפעולה הבין-לאומי. הוא פעל בנחישות לקידום השלום. הפרס גם מכיר בשותפיו ליוזמה".

לשכתו של אחמד מסרה כי "הזכייה בפרס היא משותפת עבור כל אזרחי אתיופיה. זוהי קריאה לתמיכה במאמצים שלנו להפוך את אתיופיה למדינה משגשגת". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בירך את אחמד בטוויטר וכתב: "אביי יקר, אתה מנהיג של השראה ותקווה המוביל שינויים אמיצים למען אזרחי ארצך ולמען שלום העולם כולו. אנו שולחים לך חיבוק חם מכל ידידייך במדינת ישראל".

אחמד בביקורו האחרון בישראל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אביי אחמד נבחר לתפקיד באפריל 2018 והחל ברפורמות נרחבות במדינה. הוא ראש הממשלה המוסלמי הראשון בהיסטוריה של אתיופיה שרוב אוכלוסייתה נוצרית. בוועדה ציינו כי "אתגרים רבים נותרו בלתי פתורים. הסכסוך האתני ממשיך להסלים, וראינו דוגמאות מדאיגות לכך בשבועות ובחודשים האחרונים. אין ספק שיש אנשים שיחשבו שפרס השנה מוענק מוקדם מדי. אך הוועדה מאמינה שכעת מאמציו של אבי אחמד ראויים להכרה וזקוקים לעידוד".

ח"כ גדי יברקן מ'כחול לבן' אמר: "אני מברך את ידידי ראש ממשלת אתיופיה, ד"ר אבי אחמד. ד"ר אבי אחמד מנהיג צעיר וכרזימטי בין המנהיגים הכי משפיעים בעולם כיום. אדם פרו ישראלי מעריץ מושבע של ישראל וידיד אמת של ביתא ישראל. מנהיג עם אומץ לב פוליטי, אשר אהבת עמו ומולדותו אתיופיה נר לרגליו תמיד. אשרי העולם שאלה הם מנהיגיו".