נשיא ארה"ב הכריז על שורת צעדים כלכליים בתגובה לפלישה ולמתקפה נגד הכורדים - ואיים: "מוכן להשמיד את כלכלת טורקיה לחלוטין אם ימשיכו במסלול ההרסני, הם מבצעים מעשים נתעבים". הצהיר: "למה שנילחם כדי להגן על אדמת האויב שלנו?"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע היום (שני) כי יטיל בקרוב סנקציות על טורקיה בעקבות המבצע נגד הכורדים בצפון מזרח סוריה. זאת לאחר שנשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן הסביר לנשאי צרפת עמנואל מקרון את יעדי התקיפה של אנקרה בסוריה.

בתוך כך, בצרפת מצטרפים לביקורת על ארדואן, כאשר שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, כי המתקפה הטורקית בסוריה עשויה לערער את הישגי התהליך שכלל שנים של מאבק נגד המדינה האסלאמית. מאנקרה נמסר בהמשך בתגובה כי ארדואן שוחח עם מקבילו, עמנואל מקרון, והסביר לו את מטרות הפעולה הטורקית.

בציוץ שפרסם כתב נשיא ארה"ב: "אחרי שהבסתי 100% מהכוח של דאעש, הוצאתי את כוחותינו מסוריה. תנו לסוריה ולאסד להגן על הכורדים ולהילחם בטורקיה על אדמתם. אמרתי לגנרלים שלי, מדוע עלינו להילחם למען סוריה ואסד כדי להגן על האדמה של האויבת שלנו? מי שרוצה לסייע לסוריה בהגנה על הכורדים – זה מקובל עליי, בין אם זו רוסיה, סין או נפוליאון בונפרטה. אני מקווה שכולם יצליחו, אנחנו נמצאים במרחק 7,000 מיילים משם".

נשיא טורקיה ארדואן הבהיר כי ארצו "לא תיסוג מהפעולה בסוריה, לא משנה מה אף אחד יגיד". לדבריו, "אנחנו נחושים להמשיך במצב עד הסוף מבלי לשים לב לאיומים. אנחנו נסיים את העבודה. הקרב יימשך עד שנשיג ניצחון מוחלט". המועצה האירופית גינתה היום בחריפות את המבצע הצבאי הטורקי בסוריה אך לא הכריזה מפורשות על אמברגו בייצוא הנשק לארדואן – כפי שגרמניה וצרפת רצו.