צילום: טוויטר בוריס ג'ונסון

בריטניה והאיחוד האירופי השיגו הסכם לפרישת הממלכה מהאיחוד

ברגע האחרון: ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע היום בצהריים על גיבוש הסכם ליציאה מהאיחוד האירופי‎. ההצבעה לאישור ההסכם החדש תתקיים בפרלמנט הבריטי כבר בימים הקרובים; דיון חירום יערך בשבת. המפלגה הדמוקרטית תתנגד

לאחר שבכירים באיחוד האירופי אישרו כי הצדדים הגיעו להבנות, הכריז היום (חמישי) ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי "השגנו עסקת ברקזיט נהדרת". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב ג'ונסון: "השגנו עסקת ברקזיט נהדרת שתשיב לנו את השליטה – עכשיו הפלרמנט צריך לאשר אותה בשבת כדי שנוכל להתקדם ולדון בנושאים חשובים נוספים כגון יוקר המחיה, הפשע, האלימות והסביבה שלנו".

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אישר במקביל את הדברים, ואמר לרויטרס: "זהו הזמן להשלים את הגירושין ולהמשיך הלאה". לדבריו, מדובר ב"הסכם מאוזן והגון עבור האיחוד האירופי ובריטניה".

אולם סיכוייו לעבור בפרלמנט המפולג בלונדון נמוכים במיוחד. זאת אחרי המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית של צפון אירלנד (DUP) אמרה כי היא לא תתמוך בו.

"כפי שהדברים עומדים כעת, אנחנו לא יכולים לתמוך במה שהוצע לגבי סוגיות המכסים וההסכמות ויש חוסר בהירות לגבי המסים", מסרו מנהיגת המפלגה, ארלן פוסטר, וסגנה, נייג'ל דודס, בהצהרה משותפת. "נמשיך לעבוד יחד עם הממשלה כדי לנסות ולהשיג הסכם הגיוני, שפועל למען צפון אירלנד ומגן על השלמות הכלכלית והחוקתית של הממלכה המאוחדת".

תמיכת ה-DUP, המגבה את ממשלתו של בוריס ג'ונסון, היא קריטית להעברת כל הסכם פרישה מהאיחוד. זאת משום שגורמים באגף הברקזיט במפלגה השמרנית רואים בעמדותיה לגבי החלק הבעייתי בכל הסכם – סוגיית הגבול האירי – תעודת כשרות.

ג'ונסון, שעומד בראש ממשלת מיעוט, זקוק ל-320 קולות מתוך 650 כלל חברי הפרלמנט. ל-DUP יש עשרה מושבים. הוא זקוק לאישור של בריסל לתכניותיו על מנת להימנע מדחייה נוספת של הפרישה מהאיחוד, שמועדה הנוכחי הוא 31 באוקטובר. ביומיים הקרובים ינסו מנהיגי אירופה להגיע להסכמות עם ג'ונסון, אך המכשול הגדול הבא שלו הוא הפרלמנט שיתכנס ביום שבת לדיון מיוחד – ישיבה ראשונה מסוגה מאז שארגנטינה פלשה לאיי פוקלנד ב-1982.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *