טראמפ ניסה למנוע פלישה לסוריה; "ארדואן קרא את מכתבו וזרק לפח"

נשיא טורקיה קיבל את מכתבו של הנשיא האמריקני בו הזהיר אותו מפני פלישה לסוריה - דחה את תוכנו ומיד השליך אותו לפח. עוד באותו היום הכריז ארדואן על פתיחת מבצע "מעיין השלום". טראמפ במכתבו: "אל תהיה בחור קשוח, אל תהיה טיפש"

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו הלילה (בין רביעי לחמישי) כי הנשיא דונלד טראמפ שלח מכתב למקבילו הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן בו הזהיר אותו מפני פלישה לסוריה. לפי הדיווחים המכתב נשלח מוושינגטון לאנקרה ב-9 לחודש, ערב הכרזת המבצע הטורקי בסוריה.

במכתב ניסה הנשיא טראמפ לשכנע את ארדואן לשנות את החלטתו ולא לפלוש לסוריה. "בוא נעבוד על עסקה טובה", כתב הנשיא האמריקני במכתבו. "אתה לא רוצה להיות אחראי לשחיטה של אלפי בני אדם, ואני לא רוצה להיות אחראי להשמדת הכלכלה הטורקית – אך אעשה זאת". טראמפ קרא לארדואן "לא להיות טיפש", והזהיר שהנשיא הטורקי ש"ייזכר בהיסטוריה בתור שטן" אם יפלוש לסוריה ויתקוף את הכורדים.


המכתב מדונלד טראמפ לנשיא הטורקי

"ההיסטוריה תראה אותך לטובה אם תעשה את זה בדרך הנכונה והאנושית. היא תראה אותך לנצח כשטן אם לא יקרו דברים טובים. אל תהיה בחור קשוח, אל תהיה טיפש!". כתב הנשיא והוסיף: "עבדתי קשה כדי לפתור כמה מהבעיות שלך, אל תאכזב את העולם, אתה יכול לעשות הרבה מאוד". טראמפ הוסיף כי מפקד הכוחות הכורדיים בסוריה מוכן לנהל משא ומתן ולעשות ויתורים. וכי הוא צירף עותק סודי של המכתב של מפקד הכוחות.

פקודה הנסיגה הרשמית ניתנה • טראמפ לארדואן: "סוריה כולה שלך"

כלי תקשורת בטורקיה מדווחים כי "ארדואן קרא את המכתב – דחה את תוכנו וזרק אותו לפח", לפי הדיווחים ארדואן עשה זאת מבלי להגיב במכתב תגובה משלו לבית הלבן. כשלמעשה בתגובתו הייתה הכרזה באותו יום על פתיחת מבצע "מעיין השלום" נגד הכוחות הכורדים.

נשיא טורקיה הוסיף שהוא עשוי לבטל ביקור בארה"ב שנקבע לנובמבר בגלל "חוסר הכבוד" מצד הפוליטיקאים האמריקנים. את הסנקציות שהטילה וושינגטון השבוע בתגובה לפלישה כינה "צעד מגעיל ולא חוקי".

סגן נשיא ארה"ב: "טראמפ שוחח עם ארדואן; אגיע בקרוב לטורקיה"

הנשיא טראמפ סופג ביקורת קשה מבית ומחוץ על החלטתו להסיג את כוחותיו מסוריה, בשל כך החליט לשלוח לאנקרה את סגנו מייק פנס ואת מזכיר המדינה מייק פומפאו. אולם בעוד שהשניים עשו את דרכם לטורקיה, הודיע הנשיא הטורקי שלא ייפגש עמם ושהוא מוכן לדבר רק עם טראמפ. למרות הדברים פומפאו הודיע: "אני מתכוון בכל זאת להגיע ואפגש איתו פנים אל פנים, אנחנו עדיין מחפשים דרך להביא לפתרון בסוריה". לפי שעה נראה שלמרות הטון הלוחמי של ארדואן, הוא כן ייפגש עם השניים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *