צילום: ארמון הנשיאות הטורקי

סגן נשיא ארה"ב הכריז: הושגה הפסקת אש בין טורקיה לכוחות הכורדים בסוריה

מייק פנס ומזכיר המדינה מייק פומפאו נפגשו עם ארדואן באנקרה, והגיעו לסיכום על השהיית המבצע הצבאי. הנשיא טראמפ צייץ: "חדשות נהדרות מטורקיה, תודה לך ארדואן, חייהם של מיליונים ניצלו". שר החוץ הטורקי: "לא מדובר בהפסקת אש"

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • עת רצון: העבירו שמות לתפילה הנערכת בקבר מרדכי ואסתר

  תוכן מקודם

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם


הצהרת פנס ופמפאו. צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס הודיע הערב (חמישי) בתום פגישתו עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן באנקרה כי הצדדים סיכמו על הפסקת אש. "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו. המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו". לפי ההסכם שהושג, טורקיה תעצור את המבצע כדי לאפשר לכוחות הכורדיים לסגת במשך 120 שעות.

דקות לפני הודעת פנס צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר כי "חדשות גדולות באות מטורקיה" והוסיף: "תודה לך, ארדואן. חיי מיליונים יינצלו". עוד צייץ הנשיא בפוסט נפרד: "היה צריך קצת 'אהבה קשוחה' כדי להגיע לעסקה". סגן הנשיא הבהיר כי לא הוצע לטורקיה דבר מלבד הסרת הסנקציות, עם הפסקת המבצע הטורקי.

במסיבת עיתונאים באנקרה, כשלצידו מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, הוסיף סגן הנשיא כי ארה"ב כבר החלה בתיווך הנסיגה, וכי טורקיה וארה"ב מסכימות כי מטרת העל היא הבסת דאעש. מטרת ההבנות היא לאפשר לכוחות הכורדים לסגת אל אזור בטוח ומוסכם. האזור הבטוח ייאכף בידי הצבא הטורקי, ושני הצדדים יחזקו את שיתוף הפעולה שלהם באזור.


פנס וארדואן בפתח הפגישה. צילום: ארמון הנשיאות הטורקי

פנס הוסיף כי לפי ההסכם שהשיג עם ארדואן, במהלך הפסקת האש למשך 120 שעות – חמישה ימים, הכוחות הכורדים צריכים להתפנות 35 ק"מ מהגבול הטורקי – אותה רצועה שארדואן ביקש להשיג. פנס ציין גם שהיו בקשר עם הכורדים, שהבטיחו לשתף פעולה. אם הפסקת האש תכובד, ארה"ב תסיר את הסנקציות שהטילה על טורקיה. בינתיים, ארה"ב וטורקיה יפקחו מקרוב על האזור הבטוח.

"אני גאה לדווח הודות למנהיגות טראמפ וארדואן כי היום ארה"ב וטורקיה הסכימו הפסקת אש בסוריה", אמר עוד סגן הנשיא. "זו תרומה גדולה לקשר החזק בין ארצות הברית וטורקיה. אני רוצה להביע את הערכתי למיליון אמריקנים, שמענו מאנשים בכל המדינה שהיה להם קשה עם אובדן החיים בסכסוך הזה בשבוע האחרון. אני מאמין שהתפילות שלהם ושיתוף הפעולה עם ארדואן וטורקיה הפכו זאת לאפשרי".

זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים, שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו, הכחיש חלקית את הכרזת פנס ומתח ביקורת על ניסוח דבריו: "לא מדובר בהפסקת אש. הפסקת אש היא רק בין שני צדדים לגיטימיים. סוכם עם ארה"ב שהכוחות הטורקים ישלטו באזור הבטוח בסוריה". לדבריו, "אנחנו עוצרים את המבצע רק כדי לתת לארגוני הטרור לעזוב".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן