"דאעש לא מת עם אל-בגדדי – השאיר רשת נרחבת להמשך הפעילות"

הדעה הרווחת בקרב הפרשנים בישראל היא כי ארגון הטרור הרצחני ימשיך לפעול למרות חיסול מנהיגה • רוני דניאל: "האידאולוגיה שהנחיל אל בגדאדי עדיין קיימת אצל מאמיניו" • חזי סימנטוב: "מחבלי דאעש ינסו להוציא פיגועי נקמה במערב ובסיני"

כלי תקשורת בארצות הברית מדווחים הבוקר כי מנהיג ארגון "המדינה האסלאמית", אבו בכר אל-בגדאדי, חוסל הלילה במחוז אידליב שבסוריה בפעולה של צבא ארצות הברית. זאת לא תהיה הפעם הראשונה בה מדווחים כי אל-בגדאדי חוסל, אך הפעם זה נשמע אמין. למרות החיסול, הדעה הרווחת בקרב הפרשנים היא כי ארגון הטרור הרצחני ימשיל לפעול.

"אם אכן חוסל מנהיג דאע"ש, כפי שדווח הלילה (ראשון) בארה"ב, הדבר לא צפוי לפגוע בפעילות של הארגון במזרח התיכון ובטח לא ברעיון הג’יהאד של דאע"ש. המשמעות היא שפעילי המדינה האסלאמית ינסו להוציא פיגועי נקמה במערב על חיסולו של אבו בכר אל-בגדאדי. הסניף החזק, האלים, המסודר והפעיל ביותר של דאע"ש נמצא בסיני. זהו סניף עצמאי ששואב השראה מרעיון הג’יהאד של אל-בגדאדי אבל לא מקבל הנחיות או הוראות מפורטות. דאע"ש סיני ימשיך לפעול במלוא הכוח ואף ינסה להוציא פיגועי נקמה ב'כופרים'", כותב חזי סימנטוב ב'חדשות 13'.

הפרשן וותיק רון בן ישי כותב ב'ווינט' כי, "שלוחות של הארגון הזה פרוסות כעת במזרח התיכון, באסיה, באפריקה ואפשר להניח שגם באירופה. אנשי הארגון מבצעים פיגועים רצחניים מסרי לנקה דרך מאלי ועד דרום צרפת ולכן, אף שדאעש ספג מכה קשה כשאיבד החל מ-2017 את כל השטחים ששלט בהם בעיראק ובסוריה, הוא עדיין מסוכן".

 

פרש מאל-קאעידה והטיל את אימתו על העולם: מי הוא אבו בכר אל-בגדאדי?

 

עוד מוסיף בן ישי, "לפי הערכה של האו"ם יש לארגון עדיין כ-30 אלף לוחמים החברים בתאים מחתרתיים הפזורים וחבויים בעיראק ובסוריה; בהם יש עדיין אזרחים מוסלמים זרים מכל רחבי העולם, מאירופה, מצ'צ'ניה ועד אפגניסטן והפיליפינים. לדאעש יש עוד אלפי לוחמים גם בחצי האי סיני שמתעמתים עם צבא מצרים וכן קבוצות פעילות ורצחניות בניגריה בפקיסטן, וגם בצרפת ובבלגיה. וזו רשימה חלקית".

"נשאלת השאלה אם הארגון כולו מבוסס על האיש או על האישיו. התשובה היא שזהו לא ארגון טרור שעומד על אדם אחד. זה נכון שמדובר בניצחון מורלי של האמריקאים", אומר הפרשן לענייני ערבים צביקה יחזקלי. לדבריו, "בגדאדי משאיר אחריו רשת לארגון כדי שימשיך לפעול. ככל הכוח האיראני יגדל, כך הריאקציה הסונית תמשיך בסגנון דאעש".

פרשן 'חדשות 12' רוני דניאל מביא את הזווית הידראלית, "מבחינתה של ישראל, סדר העדיפויות של דאע"ש לא הגדיר לאורך כל השנים את ישראל כיעד מן המעלה הראשונה: ספק אם ישראלים נפגעו בכלל בפעולות דאע"ש אך גם כאן, מה שהיה עד עכשיו לא בהכרח יתקיים בהמשך ולכן תידרש ערנות מודיעינית – בעיקר באירופה אבל גם בישראל – מול אפשרות שדאע"ש ינסה לנקום".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *