הנשיא הלילה בחדר המצב בבית הלבן. צילום: הבית הלבן

פרטים חדשים ממבצע חיסול אל-בגדאדי: "מידע מאחת מנשותיו הוביל לאיתורו"

ה'ניו יורק טיימס' מדווח כי אחת מנשותיו של מנהיג דאעש שהייתה עצורה הובילה בחקירתה לקצה חוט שהביא לחשיפת מיקומו. עוד דווח כי ה-CIA חבר לגורמי מודיעין עיראקים וכורדים בכדי להגיע למקום מסתורו של אל-בגדאדי בצפון-מערב סוריה

ה"ניו יורק טיימס" מדווח מפי שני גורמים בארה"ב כי המידע על מיקומו של מנהיג ארגון "המדינה האסלאמית" אבו בכר אל-בגדאדי הגיע בעקבות מעצר וחקירה של אחת מנשותיו שהביאה לקצה החוט הראשוני שאל-בגדאדי מסתתר בכפר בצפון-מערב סוריה.

עוד דווח כי אנשי המודיעין האמריקאי, בראשם ה-CIA, עבדו יחד עם גורמי מודיעין עיראקים וכורדים על מנת לאתר את המיקום המדויק בו התחבא מנהיג דאעש. לאחר איתורו הוצבו במקום מרגלים שעקבו אחר תנועותיו, וכך סייעו לכוחות הקומנדו האמריקני לחסל את מנהיג הארגון.

גורמי צבא ומודיעין ביקרו היום את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וטענו כי החיסול הצליח למרות החלטתו על נסיגת הכוחות האמריקניים מצפון סוריה. לדברי אותם גורמים הנסיגה הפריעה לתכנון הקפדני של המבצע ואילצה את הפנטגון לקחת סיכון במהלך הפשיטה הלילית.

"דאעש לא מת עם אל-בגדדי – השאיר רשת נרחבת להמשך הפעילות"

במקביל, שיבחו הגורמים המתמחים בלוחמה בטרור את הכורדים, שסיפקו מידע ל-CIA על אודותיו של אל-בגדאדי, גם לאחר נסיגת הכוחות האמריקניים שהותירה אותם לבד בקרב מול טורקיה. אחד הגורמים ציין כי הכורדים הסורים והעיראקים תרמו יותר מודיעין לקראת הפלישה מאשר כל מדינה.

בתוך כך, פרטים חדשים מתכנון המבצע נחשפו בעיתון, לפיהם – יחידת העלית "כוח דלתא" החלה לתכנן ולהתאמן על משימה סודית להרוג או לחטוף את מנהיג דאעש, במהלך הקיץ. היחידה התמודדה בתכנון עם קשיים רבים. בין היתר – מקום מסתורו של המנהיג האכזר היה בעומק שטח שנשלט על ידי אל-קאיעדה, והשטח האווירי שלו נמצא בשליטת סוריה ורוסיה. לפחות פעמיים ביטל הצבא האמריקני משימות ברגע האחרון.

שר ההגנה מארק אספר אמר בראיון לרשת ABC כי "רק ביום חמישי ושישי הנשיא בחר את התכנית ונתן לו אור ירוק להמשיך וכך עשינו אתמול". אספר ציין כי הוא לא יודע אם ארצות הברית הייתה מצליחה לצאת למבצע אם הכוחות האמריקניים היו נסוגים לחלוטין מסוריה, כמו שתכנן בהתחלה הנשיא.

פרש מאל-קאעידה והטיל את אימתו על העולם: מי הוא אבו בכר אל-בגדאדי?

בהצהרה מיוחדת בבית הלבן תיאר הנשיא טראמפ את המבצע, "הלילה בצפון מערב סוריה כוחותינו עשו זאת באופן מעורר השראה. הם היו נהדרים, צפיתי בזה, אף לוחם לא נפגע בעוד שלוחמיו של אל בגדדי נהרגו עמו. הוא מת לאחר שנכנס למנהרה חסומה, כשהוא בוכה וצורח. בגדאדי גרר ילדים צעירים איתו והוביל אותם למוות בטוח. הוא הגיע לסוף המנהרה אחרי שהכלבים שלנו רדפו אחריו. הוא פוצץ את עצמו למוות עם שלושה מילדיו, והמנהרה קרסה כתוצאה מהפיצוץ".

טראמפ הוסיף כי לאחר הפיצוץ, נערכה בדיקת דנ"א על מנת לוודא שאכן מדובר באל-בגדאדי: "התוצאות נתנו תוצאה מדויקת וחיובית לגמרי – זה הוא. הוא ניסה כל כך להרתיע אותנו ורגעיו האחרונים היו מלאי אימה. היינו במתחם בערך שעתיים ואחרי שהמבצע הסתיים לקחנו חומרים מסווגים רבים שקשורים לדאע"ש ולתוכניות שלו לעתיד. דברים שרצינו הרבה זמן".

בהמשך, במענה שלאלות עיתונאים, סיפר גם על המבצע שהוביל ללכידתו ואמר כי "עקבנו אחריו במשך שבועיים, ידענו בערך לאן הוא הולך. היו כמה מבצעים שתוכננו ובוטלו. ראינו בסופו של דבר שאתמול בלילה הוא היה במתחם שבו איתרנו אותו. שמונה מסוקים הגיעו למקום, והם ירו חורים בצידי הקירות. צפיתי בזה יחד עם מייק פנס ואחרים. הטכנולוגיה שבה צפינו בחיסול הייתה כמו לראות סרט".

10 תגובות

נאמנות הכורדים מול בגידתם של אמריקה רוסיה וטורקיה הנאצית של ארדואן
לא נתפסת ולא מובנת
מאיזה חומר מיוצרים הכורדים האלה
או שפשוט הם כורדים
בוז לאמריקה הבוגדת בוז לפוטין הנאלח וימחה שמו של ארדואן הטורקי

וואוווו!!!! ימח שמו!!!! מגיע לו!!!!

כן יאבדו כל אויבך ה'

איזה רדוד טראמפ "כמו לראות סרט"

סליחה על הבורות, מי זה שיושב מצד שמאל של טראמפ?

לרינה, אין כאן שום נאמנות בלתי נתפסת, יש כאן אינטרס מובהק של הכורדים שסובלים מדעש יותר מאמריקה ומאחרים

מה שבטוח שטראמפ הרבה יותר נחמד מהובמה אל תשכחו?

מה שבטוח שטראמפ הרבה יותר נחמד מהובמה אל תשכחו?

טראמפ טוב לטראמפ, וברגע שהכורדים לא מועילים למסע הבחירות לטראמפ, ילאאה ארדואן תאכל אותם!

חבל שהרגו אותו הוא הרג רק מוסלמים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *