הנשיא בחדר המצב בבית הלבן, בזמן מבצע החיסול. צילום: הבית הלבן

טראמפ הכריז: "חיסלנו גם את סגנו של מנהיג דאע"ש"

נשיא ארצות הברית אמר כי צבא ארצות הברית אחראי גם לחיסולו של יורשו האפשרי של מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי. טראמפ לא ציין את שמו של הבכיר שחוסל יחד עם אל-בגדאדי, אך אמש אישרו בוושינגטון כי במתקפה חוסל אבו אל-חסן אל-מוחג'יר

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז היום (שלישי) בציוץ בטוויטר כי סגנו של מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל-בגדאדי, גם חוסל בתקיפה האמריקנית שלשום. "מחליפו של אל-בגדאדי היה לוקח את מקומו – ועכשיו הוא מת", כתב הנשיא. מוקדם יותר היום דווח בערוץ "פוקס ניוז" שגם דובר ארגון הטרור חוסל בתקיפה.

לדברי טראמפ, צבא ארה"ב חיסל את אבו אל-חסן אל מוחג'יר, שהיה סגנו של מנהיג דאעש. "קיבלתי עכשיו אישור שיורשו של אבו בכר אל בגדאדי חוסל על ידי הכוחות האמריקאים. סביר להניח שהוא היה תופס את מקומו", כתב בטוויטר. גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקאית אמר אתמול כי אל-מוח'ג'ר נהרג במבצע נפרד, שלטענת מיליציית ה- YPG הכורדית הסורית, מדובר היה במבצע משותף עימם.

כזכור, ביום ראשון לפנות בוקר יחידת אריות הים של צבא ארצות הברית חיסלה את מנהיג דאעש במעוזו שבפרברי אידליב שבסוריה. הנשיא טראמפ תיאר את המבצע, שנמשך כשעתיים, וכלל שמונה מסוקים עם "כוחות גדולים שיצאו מתוכם". הנשיא הוסיף כי "הוא מת לאחר שנכנס למנהרה חסומה, כשהוא בוכה וצורח. בגדאדי גרר ילדים צעירים איתו והוביל אותם למוות בטוח".

אתמול בכיר אמריקני אישר כי שרידיו של מנהיג דאע"ש, שנהרג במבצע לחיסולו בסוריה, הוטלו לים. הבכיר הוסיף כי גופתו של מנהיג ארגון הטרור "זכתה לטקס דתי" לפני שנזרקה למים – כפי שנעשה גם לאוסמה בן לאדן ב-2011. הצמרת הביטחונית של ארה"ב חשפה כי שני חשודים נעצרו במהלך המבצע המורכב, שלדברי הכורדים יצא לפועל בזכות בגדיו של אל-בגדדי.

מפקד הכוחות הכורדיים בסוריה, מזלום עבדי, חשף הלילה פרטים על המידע המודיעיני שאנשיו סיפקו לארה"ב, אשר הוביל לחיסולו של מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי. בין השאר הוא סיפר כי סוכן כורדי מסר לאמריקנים בגדים שבהם השתמש אבו בכר אל-בגדדי וכן דגימת דם שלו, ובאמצעותם ניתן היה לבצע בדיקת DNA שאימתה כי אכן מדובר בטרוריסט המבוקש ביותר בעולם.

בריאיון לרשת NBC, אמר הגנרל הכורדי כי לכוחותיו היה מקור עמוק בשורות המעגל הפנימי של אל-בגדאד, שתיאר בפירוט של חדר אחר חדר את המתחם שבו הסתתר מנהיג דאעש בצפון סוריה, כולל מספר השומרים ומתאר הקומות והמנהרות. לדבריו, גורמי המודיעין הכורדיים שניהלו את המקור העבירו את המידע לכוחות האמריקניים, שקיבלו הבנה טובה יותר בנוגע למקום המסתור שלו לפני שתקפו אותו. הוא ציין כי המקור היה בשטח בזמן המתקפה, ועזב יחד עם הכוחות האמריקניים אחרי החיסול.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *