צילום: הבית הלבן

"אוקראינה-גייט": בית הנבחרים אישר את המשך הליך ההדחה נגד טראמפ

כשלושה שבועות לאחר שהודיעה יו"ר בית הנבחרים על פתיחת הליך הדחה נגד הנשיא בגין פרשת "אוקראינה גייט", העביר היום הקונגרס ברוב מוחץ הצעת חוק ההופך את החקירה לפומבית ורשמית. טראמפ בתגובה: "ציד המכשפות הגדול בהיסטוריה"

בית הנבחרים האמריקני אישר היום ברוב של 232 תומכים אל מול 196 מתנגדים את המשך קיום הליך ההדחה נגד הנשיא טראמפ. בתום ההצבעה ואישור הליך ההדחה אמרה יו"ר בית הנבחרים הגב' ננסי פלוסי, כי "זהו יום עצוב לבית הנבחרים. אף אחד לא רוצה להיבחר לקונגרס כדי להדיח את נשיא ארצות הברית. אף אחד".

כזכור, הליך ההדחה החל בעקבות מעורבות הנשיא טראמפ בפרשה שזכתה לכינוי "פרשת אוקראינה גייט". מטרת ההצבעה נועדה להפוך את חקירת הנשיא לרשמי, ולהביך אותו בכך שיתאפשר מעתה לזמן עדים להעיד בפרשה כשאלו יציגו את גרסתם בפרשה ההולכת ומתפתלת בפני חברי בית הנבחרים באופן פומבי ולא בדלתיים סגורות כפי שהתנהל ההליך עד עתה.

עם זאת הסיכוי שהנשיא יודח בפועל ממשרתו נמוכה עד לא קיימת, שכן על פי החוקה האמריקנית, הליך הדחה של נשיא מכהן, צפוי לעבור שלל משוכות שהאחרונה והקובעת שבהן, היא הצבעה בסנאט שם מחזיקים הרפובליקנים רוב מוצק.

 

דרמה בוושינגטון: נחשף תמליל השיחה בין טראמפ לנשיא אוקראינה

 

בתגובה רשמית שפרסם הבית הלבן נכתב, כי "הדמוקרטים, הם ששולטים בבית הנבחרים ומטבע הדברים מנהלים נגד הנשיא טראמפ חקירה בעקבות פרשת "אוקראינה גייט", הם לא עושים דבר חוץ מלהפר באופן בלתי מקובל את הזכות להליך הוגן". נכתב בהודעה. הנשיא טראמפ עצמו הגיב על ההחלטה ואמר, כי "מדובר ב'ציד המכשפות הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקנית".

בין 232 חברי קונגרס שתמכו במהלך היו 3 רפובליקנים, ובין 196 שהצביעו נגד היו גם 2 דמוקרטים. מתנגד רפובליקני לנשיא טראמפ, שפרש לא מכבר ממפלגתו ומוגדר על פי החוקה כ'עצמאי', הצביע בעד.

כזכור, לפני כשלושה שבועות הכריזה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על פתיחה בהליך להדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת, לאור הדיווחים על הלחץ שהפעיל הנשיא על מקבילו באוקראינה, כדי שיחקור את בנו של המועמד הדמוקרטי הבכיר לנשיאות ג'ו ביידן שניהל את עסקיו במדינה. "הנשיא חייב לתת דין וחשבון", הבהירה פלוסי. "אף אחד לא מעל החוק".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו