נשיא ארצות הברית הפתיע כשהצהיר על פרישתו מ'הסכם האקלים' הבינלאומי הידוע בכינויו "אמנת פריז". ''החל מהיום נפסיק למלא אחר התנאים הלא מחייבים של ההסכם שפוגע בארה"ב ועולה לנו הון" - אובאמה: "טראמפ דוחה את העתיד"

במסגרת נאום שנשא בבית הלבן הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על פרישת ארצו מהסכם האקלים המוכר בכינויו 'הסכם פריז', עליו חתם הנשיא לשעבר ברק אובאמה ונחשב לאחד מההישגים המשמעותיים שלו במהלך הקדנציה.

הסכם פריז הוא הסכם שנחתם בין מדינות האו"ם ועוסק בשינויי אקלים הנרשמים ברחבי הגלובוס, ומטרתו, קיום שיח בינלאומי והחדרת המודעות לנושא ונקיטת צעדים אופרטיביים ובהם נקיטת צעדים להפחתת פליטת גזי חממה, מזעור הנזק הקיים ומימון הטיפול בפליטת גזי חממה ועוד.

בנאום שנשא הבהיר הנשיא, כי הצעד הדרמטי נעשה "מתוך מטרה להגן על האמריקנים". לדבריו, קודמו בתפקיד חתם על הסכם שהעמיד את אמריקה במקום נמוך יותר מהמגיע לה ביחס למעמדה הבינלאומי. "נתחיל במו"מ להיכנס מחדש להבנות פריז בתנאים הוגנים לאמריקה, לעסקים שלה, לעובדים שלה, לאנשים שלה, למשלמי המסים שלה", הכריז הנשיא כשהוא מצהיר, כי "החל מהיום נפסיק למלא אחר התנאים הלא מחייבים של ההסכם – ההסכם פוגע בארה"ב ועולה לנו הון".

עם זאת הבהיר הנשיא, כי "פרישה מההסכם, אין זה אומר שלא נמשיך לפעול לטובת איכות הסביבה. להיפך, נהיה ידידותיים לסביבה אבל לא נפסיד מקומות עבודה. נהיה הכי נקיים".

השניא לשעבר אובאמה הגיב להחלטה ואמר, כי "גם בהיעדר המנהיגות האמריקאית וכשהממשל האמריקאי מצטרף למספק קטן של מדינות שדחו את העתיד, אני בטוח כי הקהילה והערים בארה"ב והעסקים ימשיכו לעושת ולהגן על כדור הארץ היחיד שיש לנו". הוא הוסיף, כי "טראמפ דוחה את העתיד".