נשיא איראן הכריז כי ארצו תצמצם עוד יותר את המגבלות על תוכנית הגרעין שלה, "אנו מודעים לרגישות של המתקן ולחשש שמעורר השימוש בו", אמר • האיחוד האירופי, רוסיה וצרפת פרסמו הודעה בה הם מביעים חשש מהמהלכים האיראנים

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר היום (שלישי) כי "מחר אתן הוראה להתחיל בהזרקת גז ל-1,044 הצנטריפוגות במפעל בפרודו". בכך תיכנס ארצו לשלב הרביעי בצמצום מחויבויותיה להסכם הגרעין ותחל בהפעלה מלאה של הצנטריפוגות המתקדמות במפעל העשרת האורניום בפורדו.

"אנו מודעים לרגישות של המתקן ולחשש שמעורר השימוש בו", הוסיף רוחאני. "אבל כמו שהבטחנו, אם ייתר המעצמות יעמדו בהתחייבויותיהן במסגרת הסכם הגרעין, נפסיק את הפעולה". דבריו של רוחאני צוטטו בסוכנות הידיעות טאסנים.

דוברת משרד החוץ הצרפתי, אגנס פון דר מוהל, אמרה בתגובה לדברי רוחאני כי "ההכרזה של איראן על הגדלת כושר ההעשרה שלה מנוגדת להסכם וינה, שמגביל באופן מוחלט את הפעילות בתחום הזה". היא הוסיפה כי צרפת נותרה מחויבת לעסקה, וממתינה כעת לדיווח של סבא"א (הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית) על פעולות איראן.

גם בנציבות האירופית, הרשות המבצעת של האיחוד האירופי, הגיבו להצהרות רוחאני ומסרו כי "ההחלטה של איראן מדאיגה ומעמידה את ההסדר כולו בסיכון" . דוברת האיחוד האירופי אמרה: "אנו קוראים לאיראן לבטל כל פעילות שאינה מתיישבת עם התחייבויותיה במסגרת ההסכם". מהקרמלין נמסר כי הממשל הרוסי מודאג מכוונתה של איראן להמשיך ולהפחית את מחויבותה לעסקת הגרעין, וכי רוסיה רוצה שהעסקה תישאר על כנה.

עלי אכבר סאלחי, ראש תכנית הגרעין האיראנית, הודיע אמש כי טהראן עתידה להפעיל צנטריפוגות מסוג חדש IR-6 , זאת תוך הפרה בוטה של הסכם הגרעין. סאלחי אמר לתקשורת במדינה כי "היום אנו משיקים 30 צנטריפוגות בשרשרת מסוג IR-6". הוא הציג לענייני המצלמה ציוד מכני הדרוש לביצוע המשימה והוסיף: "מספר הצנטריפוגות שהותקנו בחודשיים האחרונים הוא בערך 15 מן הסוג החדש. הדבר מהווה הישג גדול לעם האיראני ולסוכנות האנרגיה האטומית".

סלאחי הוסיף כי "היכולת האיראנית עלתה וכי כרגע צפויים לפעול 8,660 צנטריפוגות וכי ניתן בעבר ניתן היה לייצר 450 גרמים של חומר וכיום ניתן לייצר 5,000 גרמים ליום". עוד ציין: "אנחנו עומדים להפעיל את השרשרת ולהשלים את הניסויים בה". לדבריו: "ישנה מוטיבציה גבוהה וכי הרפובליקה האסלאמית של איראן תוכל לעשות מה שהיא רוצה באופן מיידי".