על רקע המהומות הנרחבות ברחבי המדינה, נשיא בוליביה איבו מוראלס התפטר אמש מתפקידו. זאת לאחר הפגנות המוניות נגדו, שנערכו על רקע החשד לזיוף תוצאות הבחירות האחרונות. מקסיקו הציעה למוראלס מקלט מדיני לאחר שטען כי הוציאו נגדו צו מעצר

נשיא בוליביה אבו מוראלס הכריז הלילה על התפטרותו. זאת, לאחר שצבא בוליביה אמר מוקדם יותר כי הציע לנשיא לפרוש מתפקידו כדי להבטיח את יציבות המדינה. ההתפתחות הגיעה על רקע תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות שהתקיימו בחודש שעבר, שבסיומן הכריז מוראלס על ניצחון חרף טענות האופוזיציה לזיופים. הוא הודיע כי יקיים בחירות חדשות, אך זה לא ריצה את מתנגדיו.

בהודעה שצייץ במהלך הלילה ממקום לא ידוע, גינה מוראלס את "צו המעצר הבלתי חוקי" שלטענתו הוצא נגדו על ידי משטרת בוליביה. בנוסף התלונן מוראלס כי קבוצות אלימות של אזרחים תקפו והשחיתו את ביתו. מוראלס אמר בהודעתו כי: "העולם צריך לדעת שקבוצות אוליגרכיות עשו יד אחת בקנוניה נגד הדמוקרטיה".

עוד הודיע הנשיא כי יעזוב את בוליביה, טרם ידוע היעד אליו יגיע. שר החוץ של מקסיקו, מרסלו אברארד, אמר כי מדינתו תציע מקלט מדיני לנשיא בוליביה המודח, אם יבקש ממנה. עוד חשף אברארד כי מקסיקו כבר קיבלה לרשותה 20 פקידים וחברי פרלמנט מבוליביה מאז פרישת הנשיא אמש.

לאחרונה התמודד מוראלס, המכהן כנשיא בוליביה מאז 2006, מול הנשיא לשעבר קרלוס מסה בבחירות לנשיאות, והצפי היה שלראשונה מאז עלה לשלטון ייאלץ מוראלס להמשיך לסיבוב שני בבחירות. תחילה היה נראה כי הוא מוביל על מסה בפחות מ-10% – הרף שאליו צריך מועמד להגיע כדי לנצח כבר בסיבוב הראשון לפי חוקת בוליביה, אולם אז הפסיקה ועדת הבחירות לעדכן בתוצאות, וכששבה לעדכן אותן כעבור מספר שעות התקרב לפתע מוראלס לפער וחצה אותו. הוא הוכרז באופן רשמי כמנצח בבחירות, עם פער של 10.57% לטובתו.

מוראלס היה ידוע בעוינות כלפי ישראל. בינואר 2009, כאות מחאה על מבצע עופרת יצוקה נגד החמאס בעזה, החליט הנשיא לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל. במהלך 2014 ביטל הסכם ארוך שנים שנחתם כבר ב-1972 על תנועה חפשית (ללא ויזה) בין שתי המדינות.

מוראלס קרא בפומבי לישראל "מדינת טרור". בשנת 2011 ניהל פגישה ידידותית עם אחמד וחידי, שר ההגנה האיראני, שתכנן את הפיגוע האנטישמי בבואנוס איירס ב-1994 בו נרצחו 85 איש ונפצעו 330 (וחידי מבוקש על ידי הרשויות בארגנטינה, מאז הפיגועים). לאחר לחץ פוליטי משלל ארגונים יהודיים, התנצל מוראלס בפני הקהילה היהודית בארגנטינה.