האתר שחשף נתניהו לפני שנה. צילום: האו"ם

סבא"א: פקחים מצאו שרידי אורניום באתר לא מוכרז באיראן

הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הודיעה כי חלקיקי אורניום התגלו במתקן באתר לא מוכרז באיראן. ייתכן שמדובר באתר אותו חשף נתניהו. מהדוח הרבעוני שהוציאה הסוכנות עולה כי טהראן הפרה את הסכם הגרעין עם המעצמות

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • בנם של קדושים: נכד לרבי אלימלך מליז'ענסק מבקש עזרה

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה ששרידי אורניום התגלו ב"אתר שעליו לא הכריזה איראן לסוכנות", במה שנראה כאישור ראשון של סבא"א לטענות שהשמיעו ישראל וארה"ב נגד טהרן. סבא"א לא מסרה היכן נמצא המתקן, אך גורמים אמרו ל-AFP שמדובר באתר טורקוזבאד בפרברי טהרן אותו חשף ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם לפני כשנה.

בנוסף, הסוכנות, המפקחת על יישום הסכם הגרעין מטעם האו"ם, אישרה כי איראן החלה להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו, בהפרה האחרונה מצדה של ההסכם. זאת, בהמשך לצעדים נוספים שבהם נקטה לצמצום ההתחייבויות שהושגו בינה לבין המעצמות ב-2015. כמו כן, בסבא"א הודיעו כי מלאי האורניום המועשר בטהראן המשיך לצמוח.

הכור התת קרקעי בפורדו, שממוקם מעט דרומית לטהרן, מצויד בצנטריפוגות מתקדמות יותר מאלה שהאיראנים השתמשו בהם עד עכשיו, כאשר במסגרת הסכם הגרעין התחייבו שאותו מתקן ישמש רק לצורכי מחקר, ולא לצורכי התחמשות. הפעולות הללו עשויות לגרום למשבר גדול בין משמרות המהפכה לעולם המערבי.

 

בעקבות נאום נתניהו: פקחי האו"ם בדקו אתר חשוד באיראן

 

מוקדם יותר הבוקר דווח שאיראן החלה אמש בבנייתו של כור גרעיני נוסף במדינה. בנוכחות עיתונאים החלו הרשויות לצקת בטון בבסיס המתקן החדש שנמצא כ-700 קילומטרים מדרום לבירה טהרן, ובו תעשיר איראן אורניום ברמה של 4.5% מעל הכמות המותרת לה על פי הסכם הגרעין. "אנרגיה גרעינית מהווה מקור חשמל חלופי אמין", אמר ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי אקבר, בטקס החגיגי ששודר בטלוויזיה הממלכתית.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הגיב לפרסומים ואמר כי, "החשיפה של סבא"א מחייבת את מדינות העולם להחריף את הסנקציות הכלכליות על איראן. יש להעביר מסר חד וברור להנהגה האיראנית- להפרת ההסכמים יהיה מחיר כלכלי כבד מאוד. ולא רק. במקביל, ישראל תמשיך להישאר מאוחדת במשימה העליונה- למנוע מאיראן נשק גרעיני שיסכן את האזור כולו ויפגע ביציבותו".

 

סבא"א עונה לנתניהו: "בדקנו את כל האתרים שהיינו צריכים לבדוק באיראן"

שר החוץ ישראל כץ אמר כי "‏דו״ח סבא״א על הפרות איראן בתחום הגרעין מאמת את התרעות ישראל בנושא. מדינות אירופה חייבות להתפכח ולהצטרף לסנקציות האמריקאיות על איראן. בנוסף העולם, בהנהגת ארה״ב, חייב להציב איום צבאי אפקטיבי ומרתיע מול המשטר האיראני, במידה וימשיך בקידום תוכנית הגרעין".

2 תגובות

זה לא אותו גנץ שיצא על נתניהו שהתנגד להסכם הגרעין?

אינני יודע מה זה סבא"א, אך אני כן יודע מה פירוש ישסו"ת שזה ישראל סבא ותפארת המוזכר בזהר הקדוש וישסו"ת זאת התכלית האמיתית שכל יהודי יגיע אליה אם ירצה.
אירן מעשירה אורניום?
יש עוד דברים שעוד לא התגלו מעל פני השטח על אירן והאורניום. ותופתעו בקרוב. עדיף שתגששו את השטח שם שוב. יש מה לחפש ולמצוא. נסו שוב.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן