הקונגרס הלאומי העממי החליט לקדם את החוק ברוב של 2,878 נגד אחד, כששישה נמנעו. החוק החדש צפוי לצמצם את הסמכויות שניתנות לטריטוריה הסינית ואף כמעט לגדוע לגמרי את שאיפתם לדמוקרטיה

הפרלמנט הסיני אישר היום (חמישי) ברוב גדול החלה של חוקי הביטחון הלאומי על הונג קונג, שנועדו למנוע "בדלנות, חתרנות, טרור והתערבות זרה" בעיר, בה נערכו בשנה האחרונה הפגנות מחאה רבות נגד הממשלה. הקונגרס הלאומי העממי החליט ברוב של 2,878 נגד אחד לקדם את החקיקה, כששישה נמנעו בהצבעה. עם פרסום ההצבעות, המחוקקים מחאו כפיים.

החוק אושר בסיום הכינוס השנתי של הקונגרס הלאומי העממי, גוף שנחשב לחותמת גומי להחלטות שכבר התקבלו על ידי ההנהגה הקומוניסטית. המחוקקים באולם הריעו כשהלוח הראה את תוצאות ההצבעה: 2,878 חברים הצביעו בעד החוק, שישה נמנעו ומחוקק אחד בלבד התנגד. ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג אמר אחרי ההצבעה שהחוק יתרום ליציבות בהונג קונג ולשגשוג העיר.

עד כה הונג קונג נהנתה מזכויות של אוטונומיה סינית, אולם החוק החדש צפוי לצמצם את זכויותיה ולהחיל מעורבות סינית עמוקה יותר בענייני ביטחון הפנים של המדינה. בין היתר, נטען כי החוק החדש יסייע לסינים לדכא כל מחאה או הפגנה ביתר קלות. הצעד של בייג'ינג כבר זכה לגינויים מסביב לעולם, ואף לגינוי חמור ממשרד החוץ האמריקני, שאיים בסנקציות נגד גופים סיניים בהונג קונג.

משמעות האישור היא שינוי של החוקה של הונג קונג, כמו גם את חוקי היסוד והגדרות השטח ויוסיף אליה את חוק הביטחון הלאומי שינוסח על ידי ההנהגה הסינית וועדת העם הלאומית המטפלת בחקיקה תעבור על הפרטים. פעילים חברתיים בהונג קונג טוענים כי החוק עלול לערער את זכויות האזרח וייתכן שיגרום לדיכוי הפעילות הפוליטית.

כ-200 פוליטיקאים מרחבי העולם פרסמו הצהרה משותפת שמבקרת את הצעת החוק. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לעניין, ואמר השבוע כי ארה"ב "תכריז בקרוב על תגובה עוצמתית לחקיקה הזו". במקביל, בריטניה, אוסטרליה וגרמניה הביעו גם כן את ה"דאגה העמוקה" שלהם על הנושא. מנגד, מושלת הונג קונג קארי לאם, הנחשבת למקורבת למשל הסיני, ביקשה להרגיע את הרוחות, והכחישה כי חוק הביטחון, אשר צפוי לעלות להצבעה כבר בימים הקרובים ולהיכנס לתוקפו בחודש יוני, יגביל את זכויותיה של המדינה.