בכיר איראני: הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז – "בשל פרצת אבטחה"

בכיר איראני: "הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז – בשל פרצת אבטחה"

חבר במועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן אמר כי הפיצוץ במתקן להעשרת אורניום בנתנז שהתרחש בתחילת החודש נגרם בשל "פרצת אבטחה". לדבריו, האפשרות לפיה חפץ שנפל מבחוץ הוא שגרם לפיצוץ היא "כמעט ובלתי אפשרית"

חבר במועצה לביטחון לאומי של הפרלמנט האיראני, ג'וואד קארימי קודוסי, ציין הערב (רביעי) כי המקור לפיצוץ בנתנז הוא "חבלה", שנגרמה מ"הפרות של מערכת הביטחון וההגנה". קודוסי הוסיף כי "זיהינו את מרבית הפגיעות הפנימיות כתוצאה מהפיצוץ". לטענתו, האפשרות לפיה חפץ שנפל מבחוץ הוא שגרם לפיצוץ היא "כמעט ובלתי אפשרית", ובמקביל – הוא גם שלל את האפשרות של הטמעת חפץ פנימי.

בראיון שהעניק לאתר המועצה, קארים קודוסי אמר כי אם הפיצוץ אכן היה נגרם בעקבות דבר מה שפגע בחלקו החיצוני, "היינו רואים רסיסים – אך לא מצאנו אף שאריות במקום". עם זאת, קודוסי לא ציין פרטים נוספים לגבי אותה "פרצת אבטחה" אותה ציין. לפני כשבועיים אמר דובר ממשלת איראן, עלי רביעי, שהדיווחים על כך שישראל היא שעומדת מאחורי הפיצוץ בנתנז הם תעמולה ומלחמה פסיכולוגית.

דיוויד אולברייט, אנליסט בכיר, נשיא מכון ISIS ולשעבר בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית צוטט ב'כאן חדשות' אומר כי ביום הפיצוץ כי "לא סביר שאירעה סתם תקלה במחסן בנתנז ושזאת התוצאה, אלא יש סיכוי יותר מסביר שמדובר בחבלה". אולברייט הוסיף כי המחסן עצמו משמש להרכבת צנטרופוגות, ולא אמורים להיות בו חומרים דליקים.

גורמי מודיעין מערביים: "הפיצוץ בנתנז עשוי לעכב את תוכנית הגרעין בשנתיים"

בתקופה האחרונה הרעידו את איראן לפחות 14 פיצוצים מסתוריים, שאירעו בין היתר בשל דליפות גז ותקלות בצינורות. טהראן לא דיווחה מי אחראי לאותם פיצוצים, כך שכעת, בישראל מתכננים לחקור את המקרים הללו ולנסות להבין מי עומד מאחורי התקריות – בהן הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתאנז – כך דווח ב'חדשות 13'

על פי הדיווח של אלון בן דוד, מכל הבירורים שנעשו עד עתה, לא שירות ביון אמריקני ולא שירות ביון בריטי הם שאחראים לפיצוצים. ניתן היה להניח כי ייתכן שלגוף אופוזיציוני כלשהו באיראן יש יד בדבר, אולם בשל העובדה שאף גוף כזה לא קיבל על עצמו אחריות – כנראה שגם האופוזיציה לא גרמה לכך. אם כן, קיימת אפשרות סבירה לפיה תשתיות הגז הלקויות במדינה הן שהובילו לפיצוצים המסתוריים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *