הפיצוץ בביירות: 73 מתים ו-4,000; ראש ממשלת לבנון: "האחראים ישלמו מחיר"

דיווח בלבנון: 2,700 טון של חומר בשם אמוניום חנקתי, שהוחרם בעבר, התפוצץ בנמל. ראש ממשלת לבנון: "לא יעבור מבלי שהאחראים ישאו באחריות לאסון הזה". ברחבי העיר נראו מראות קשים של לכודים בהריסות ובניינים שנהרסו. "כמו פצצת אטום"

שר הבריאות הלבנוני הודיע אמש (שלישי) ש-73 איש נהרגו ויותר מ-4,000 נפצעו בפיצוץ האדיר שהיה במרכז ביירות – רבים נוספים עדיין לכודים מתחת להריסות. מנכ"ל הצלב האדום בלבנון מסר כי המספרים צפויים עוד להמשיך ולעלות. לבתי החולים במדינה מגיעים אלפי הפצועים, ומטופלים במסדרונות בשל מחסור במקום.

"אנחנו עדים לקטסטרופה אדירה", אמר ראש הצלב האדום בלבנון. "יש פצועים והרוגים בכל מקום – ברחובות ובאזורים שקרובים לפיצוץ ורחוקים ממנו". ההערכה היא שמספר ההרוגים יעלה, בשעה שצוותי החירום מחפשים ניצולים בהריסות.

ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב אמר כי "האחראים לפיצוץ יישאו במחיר – זאת הבטחה לשהידים ולפצועים והתחייבות לאומית. האסון הזה לא יעבור בלי עונש שיוטל על האחראים. אני קורא קריאה דחופה לכל המדינות החברות שאוהבות את לבנון לעמוד לצידה ולסייע לה לאחות את פצעיה". גם בחיזבאללה קראו לאחדות לאומית בלבנון כדי להתמודד עם "הקטסטרופה הכואבת".

ערוץ LBCI הלבנוני דיווח כי לפי מידע ראשוני, 2,700 טון של חומר בשם אמוניום חנקתי, שהוחרם בעבר, התפוצץ בנמל. ככל הנראה, בזמן שהלחימו את אחד הפתחים בנמל מחשש לדליפה של החומר – האמוניום התפוצץ. נשיא לבנון מישל עון אמר שלא מתקבל על הדעת שמשלוח של 2,750 טון אמוניה יישאר במחסן 6 שנים מבלי לנקוט אמצעי מנע. לדבריו, לבנון תמצא את האחראי למה שקרה ותטיל עליו את העונשים הקשים ביותר.

האמוניום החקנתי, שהוחרם מספינה שהגיעה לנמל, אוחסן במשך תקופה ארוכה במחסן ולא הועבר ממנו למרות החשש שהוא מסוכן. בהצהרה אמר ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב שהחומרים היו באותו מחסן משנת 2014, ושהאחראים למחדל ישלמו מחיר כבד. דיאב הוסיף שבקרוב הוא יחשוף פרטים נוספים, אך כרגע הוא לא רוצה לפגוע בחקירה.

מועצת ההגנה העליונה בלבנון הכריזה על ביירות כ"עיר מוכת אסון", ועל מצב חירום שיימשך שבועיים. בהודעה מטעם המועצה נמסר כי תורכב ועדת חקירה שתפעל להבין את הנסיבות שגרמו לפיצוץ, וועדת סיוע תמונה במטרה לספק מחסה למשפחות שבתיהן הפכו לא ראויים.

הפיצוץ בביירות – כל הכתבות
בהלה בלבנון: פיצוץ אדיר בנמל ביירות • צפוגורם מדיני על הפיצוץ בלבנון: "אין קשר לישראל"; השר אשכנזי: "עוקבים"
"מעל לכל סכסוך": ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים בינלאומיים והציעה סיוע רפואי
הפיצוץ האדיר בבירת לבנון: עשרות הרוגים ואלפי פצועים – ניתוחים במסדרונות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *