צה"ל בתיאום מול האו"ם: ישראל נערכת לקלוט פצועים מקרב חיילי יוניפ"ל

בישראל נערכים לקבלת פצועים מקרב אנשי יוניפ"ל המוצבים בלבנון ונפצעו באסון הפיצוץ בביירות. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, אישר את הצעתה של ישראל לסייע ללבנון. בין המדינות שהציעו לעזור: בריטניה, צרפת, טורקיה, קפריסין, יוון וקטר

בישראל נערכים לקבלת פצועים מקרב אנשי יוניפ"ל המוצבים בלבנון ונפצעו באסון הפיצוץ בביירות. מתנהלים כעת מגעים לתיאום העברת הפצועים בין צה"ל לכוחות האו"ם המוצבים בלבנון. על פי התכנון, הפצועים אמורים לעבור דרך מעבר הגבול בראש הנקרה ויטופלו בבית החולים זיו בצפת. גם במרכז הרפואי לגליל שבנהריה נערכים לקבלת פצועים.

על פי הדיווחים של יוניפ"ל בלבנון, מספר חיילים מכח השלום נפצעו כתוצאה מהפיצוץ וחלקם במצב קשה. הם היו על ספינה של הארגון ששהתה בנמל בעת הפיצוץ. ב'מקור ראשון' דווח כי קציני צבא בכירים מישראל הגיעו כעת למעבר הגבול בראש הנקרה לפגישה עם מקביליהם בכוח יוניפ"ל. בבסיס צה"ל שבמעבר הגבול ללבנון נצפו כעת גם כמה אמבולנסים צבאיים.

בעקבות התקרית החריגה, מדינות ברחבי העולם הציעו ללבנון סיוע, וגם ישראל הביעה נכונות לעזור. בהנחיית שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בינלאומיים, והציעה סיוע הומניטרי רפואי. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, אישר את הצעתה של ישראל לסייע ללבנון בציוץ בטוויטר. הוא הוסיף כי מדינות האזור והעולם צריכות להתאחד כדי לעזור לעם הלבנוני וכינה את האירוע טרגדיה בלתי נתפסת.

גם מדינות באירופה הביעו נכונות לשלוח סיוע. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הביע זעזוע מהתמונות שמגיעות מביירות ואמר כי מדינתו מוכנה לעזור בכל דרך שתוכל. גם צרפת, טורקיה, יוון וקפריסיון הציעו את עזרתן. בארה"ב דובר הפנטגון האמריקני התייחס לאירוע הקשה ואמר: "אנחנו מודעים לפיצוץ בנמל ביירות, ומודאגים מחומרתו וממספר הקורבנות האפשרי". מארצות הברית נמסר כי הבית הלבן עוקב מקרוב אחר הפיצוץ בביירות.

צרפת הצטרפה להצעות לסיוע, ושר החוץ ז'אן-איב לה דריאן הצהיר כי "אנו עומדים לצד העם הלבנוני, ומוכנים לסייע בהתאם לצרכי הממשל". גם הנשיא עמנואל מקרון הביע הזדהות ומסר כי מדינתו "עומדת תמיד לצד לבנון". בנוסף, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מסר הוא מוכן לספק כל עזרה כשהיא ללבנון. "התמונות והסרטונים מזעזעים", צייץ בטוויטר. "מחשבותיי ותפילותיי עם אלו שנקלעו לאירוע הנורא הזה. נעניק תמיכה בכל דרך שנוכל, גם לאזרחי בריטניה שנפגעו".

שר החוץ האירני ג'וואד זריף כתב בטוויטר: "אנחנו מוכנים לעזור בכל דרך"; אמיר קטר הורה לשלוח ללבנון תרופות וצוותים שיקימו בתי חולים ארעיים; סעודיה הודיעה כי היא עוקבת בדאגה גדולה אחר השלכות הפיצוץ ומביעה תמיכה בלבנון; ומנהיג ארגון הטרור חמאס, איסמעיל הנייה, שוחח בטלפון עם הנשיא ועם ראש הממשלה הלבנונים ושלח תנחומים לעם הלבנוני.

"מעל לכל סכסוך": ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים בינלאומיים והציעה סיוע רפואי

כזכור, בהנחיית שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, פנתה ישראל ללבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בינלאומיים והציעה לממשלת לבנון לסיוע הומניטארי רפואי – כך נמסר בהודעה משותפת לשר הביטחון ושר החוץ. הפנייה הישראלית נעשתה דרך יוניפי"ל, האו"ם וצרפת, וכללה הצעה לשלוח ציוד רפואי ולקלוט בארץ פצועים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר לאחר מכן כי "בהמשך לאישור ראש הממשלה בנימין נתניהו לסייע הומניטרית ורפואית ללבנון, הנחה ראש הממשלה את ראש המל"ל מאיר בן שבת לשוחח עם שליח האו"ם מלאדנוב כדי לברר במה ישראל יכולה עוד לסייע ללבנון". בית החולים זיו בצפת הגיבו להודעת אשכנזי וגנץ ומסרו כי "אנחנו מנוסים ומוכנים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "אנו משתתפים בכאבו של העם הלבנוני בשעת אסונו ושולחים יד מושטת לסיוע כנה בשעה קשה זו". השר איציק שמולי צייץ בטוויטר: "הלב בוכה מול המראות הקשים שמגיעים מביירות. ליבנו עם העם הלבנוני בשעתו הקשה ונסייע לו ככל שנדרש. מול טרגדיות קשות שכאלו גם קו הגבול המתוח ביותר לא ישכיח לרגע שכולנו בני אדם".

דובר צה"ל אביחי אדרעי צייץ בטוויטר את הצעת הסיוע הישראלית וכתב כי "לישראל ניסיון רב בתחומים אלה והדגימה זאת במהלך משימות סיוע הומניטריות רבות ברחבי העולם בשנים האחרונות. הגיע הזמן לשים את כל העימותים בצד". דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן הוסיף: "סיוע הומניטרי ללבנון – זו העת להתעלות מעל לכל סכסוך".

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר כי "המרכז לסיוע הומניטרי ורפואת אסונות בשיבא פנה למשרד הבטחון ולמשרד הבריאות והציע סיוע רפואי ככל שידרש לפצועי אסון הפיצוץ בלבנון. למרכז נסיון רב בהובלת משלחות הומניטריות ברחבי העולם וטיפול באזורי אסון". פרופ יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי: "זו היא חובתנו לעזור לכל מי שזקוק וודאי לשכנינו. אנו ערוכים ומוכנים לכל משימה שתוטל עלינו".

גורם מדיני ישראלי רשמי אמר מוקדם יותר הערב כי לישראל אין קשר לפיצוץ בלבנון. שר החוץ גבי אשכנזי אמר בראיון ל'חדשות 12' כי "אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות הערב בלבנון. אינני רואה סיבה שלא להאמין לדיווחים מביירות על כך שמדובר בתאונה שגרמה לדליקה. אני מציע להיות זהירים בהשערות". עוד הוסיף כי "ידוע לנו שחיזבאללה משתמש בשטחים כאלו כמחסני נשק".

2 תגובות

בתוכן הכתבה מובא כי 'מנהיג איגון הטרור' וכו' לראש כזה לא קוראים מנהיג. יש לצחצח הלשון. זה מטפטף לתודעה של אנשים כאילו יש כאן לגיטימציה. לפחות להוסיף לו את התואר רוצח.

שונאים את החרדים הרחמנים ומרחמים על כול האכזרים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *