לבנון: מספר המתים עלה ל-100; הסיבה לפיצוץ: 2,700 טון אמוניום חנקתי

מספר הפצועים באירוע בנמל ביירות עומד על יותר מ-4,000. לדברי המזכיר הצבאי של הצלב האדום במדינה, בתי החולים בלבנון לא יכולים לקבל עוד פצועים. תיעוד ממחסן בנמל חושף כיצד אוחסנו במקום 2,700 טונות של אמוניום חנקתי - במשך שנים

בלבנון דיווחו הבוקר (רביעי) כי מספר המתים בפיצוץ שאירע אמש בנמל בביירות חצה את המאה. מספר הפצועים עומד על יותר מ-4,000. לאורך כל הלילה המשיכו כוחות ההצלה לחפור בהריסות בחיפוש אחר פצועים וניצולים, אבל החושך שירד על העיר – הסובלת זה חודשים ארוכים מקשיים באספקת החשמל בצל המשבר הכלכלי של לבנון – הקשה עליהם את המשימה.

מועצת ההגנה של לבנון החליטה בלילה כי ביירות תוגדר אזור מוכה אסון, וכי יוכרז מצב חירום למשך שבועיים, במסגרתו מחוז ביירות יהיה נתון לסמכות צבא לבנון. מושל מחוז ביירות הודיע כי מאות אלפי תושבים יוכלו לחזור לבתיהם רק בעוד חודשיים או שלושה בעקבות האסון הכבד. לדברי המזכיר הצבאי של הצלב האדום במדינה, ג'ורג' כתאני, בתי החולים בלבנון לא יכולים לקבל עוד פצועים.

גורמים בלבנון אומרים הבוקר כי הסיבה לפיצוץ היא ריתוך דלת שגרם לניצוצות שהדליקו אמוניום חנקתי שאוחסן בנמל. אמש נשמעו הערכות כי מדובר בזיקוקים שהתפוצצו, ולאחר מכן נטען כי מדובר במחסן נשק של חיזבאללה. שר הפנים הלבנוני אף הוסיף ואמר כי מדובר בחומרי נפץ שהועברו למקום לפני שנים. על פי דיווחים, כמות החומר שהייתה במחסן הייתה 2,700 טונות.

ראש העיר ביירות, ג'מאל איתני, ביקר הבוקר בזירת האסון וסקר את ההרס. "זה כמו אזור מלחמה", אמר. "אין לי מילים. זו קטסטרופה עבור ביירות ולבנון". הוא העריך כי שיקום האזור יעלה מיליארדי דולרים. ראש הצלב האדום הלבנוני, ג'ורג' כתאני, סיפר שהצלב האדום מתאם כעת עם משרד הבריאות את הקמתם של חדרי מתים משום שבבתי החולים אזל המקום.

תיעוד המתפרסם הבוקר מראה כיצד אוחסנו אותם חומרים מסוכנים – ולאורך זמן רב. בתמונה נראה מצב התחזוקה העגום של החומרים, מה שמעיד על האפשרות כי החומר התפרק – והפך לקטלני. על פי ההערכות, הפיצוץ בנמל היה בעוצמה של כ-1 קילוטון חומר נפץ. לאחר בחינת גודל כדור האש והיקף גל ההדף, כמות האנרגיה המשוערת ששוחררה תואמת את הדיווחים שמה שעלה באש הם בעיקר 2,700 טונות אמוניה חנקתית.

 

טראמפ על הפיצוץ בביירות: "נראה כמו מתקפה איומה שבוצעה באמצעות פצצה"

צה"ל בתיאום מול האו"ם: ישראל נערכת לקלוט פצועים מקרב חיילי יוניפ"ל

 

הפיצוץ בביירות: 73 מתים ו-4,000; ראש ממשלת לבנון: "האחראים ישלמו מחיר"

הפיצוץ האדיר בבירת לבנון: עשרות הרוגים ואלפי פצועים – ניתוחים במסדרונות

"מעל לכל סכסוך": ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים בינלאומיים והציעה סיוע רפואי

גורם מדיני על הפיצוץ בלבנון: "אין קשר לישראל"; השר אשכנזי: "עוקבים"

בהלה בלבנון: פיצוץ אדיר בנמל ביירות – 6 הרוגים ומאות פצועים במקום • צפו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *