צילום: נשיאות לבנון

נשיא לבנון על הפיצוץ: "קיימת אפשרות של התערבות חיצונית עם רקטה או פצצה"

מישל עאון אמר כי נחקרת אפשרות שהפיצוץ בבירה שגרם למותם של מאות התרחש כתוצאה מטיל ששוגר לעבר המקום, פצצה שהוטמנה או מעשה חבלה אחר. מניין ההרוגים עלה ל-154, אלף מאושפזים בבתי חולים, אומדן הנזקים - 15 מיליארד דולר

נשיא לבנון מישל עאון התייחס היום (שישי) לפיצוץ שאירע השבוע בנמל בביירות, ואמר: "כל כיווני החקירה נבדקים". עאון הדגיש כי בנוסף לאפשרות שמדובר ברשלנות או בתאונה – בלבנון לא שוללים את האופציה שהאירוע נגרם באופן מכוון על ידי גורם זר. "הסיבה לפיצוץ טרם נקבעה", הסביר, "אולם קיימת אפשרות של התערבות חיצונית באמצות שיגור רקטה או פצצה".

"הסיבה לפיצוץ עדיין לא ידועה", אמר. לדבריו, החקירה מתמקדת בכמה דברים: "ראשית – איך החומר נכנס ואיך והוא אוחסן. שנית – אם הפיצוץ היה תוצאה של רשלנות או של תאונה. ושלישית – לגבי האפשרות שמדובר בהתערבות חיצונית". הוא הוסיף כי ביקש אתמול בפגישתו עם נשיא צרפת תמונות לוויין של הנמל ביום האירוע – כדי לבחון האם התרחש כתוצאה מהתערבות של גורם זר.

בתוך כך, מסמכים חדשים ששוחררו מעידים שכמה סוכנויות ממשלתיות בלבנון עודכנו על האמוניום החנקתי שאוחסן בנמל ביירות, כולל משרד המשפטים הלבנוני, אך אלה לא עשו דבר כדי למנוע אסון כמו זה שיתרחש השבוע. המידע מתווסף לריאיות שהולכות ונאספות, כולל הודעות דוא"ל ומסמכים רשמיים של בתי המשפט, שמעידים על כך שגורמים רשמיים ידעו על המשלוחים של אלפי טונות של אמוניום חנקתי – שתוארו על ידי מומחים רוסים כ"פצצה מתקתקת" – וגרמו לפיצוץ הטרגי בנמל בבירה.

מוקדם יותר הודיע שר הבריאות הלבנוני כי מספר ההרוגים באסון שהתרחש שלשום עלה ל-154. הוא הוסיף כי אחד מכל חמישה מתוך 5,000 הפצועים בפיצוץ נדרש לאשפוז, וכי מצבם של כ-120 מהפצועים מוגדר אנוש. פעולות ההצלה והחילוץ נמשכו גם היום. במדינה מדווחים כי 8,000 בתים ניזוקו, ולפי ארגון יוניס"ף של האו"ם 100 אלף ילדים נותרו ללא קורת גג.

מזכיר המועצה האיראנית לאבטחת אינטרס המשטר, מוחסן רזאי: "נאומו של נשיא צרפת עמנואל מקרון בביירות מעיד על התערבות בנושאים הפנים-לבנוניים. במקום להפנות את תשומת ליבו לגורמים שעומדים מאחורי הפיצוץ, אנחנו רואים אותו דוחף לשינוי פוליטי במדינה ולפגיעה ביציבות".במקביל, הודיעה שגרירות ארצות הברית על חבילת סיוע שישלח הממשל בוושינגטון בסך יותר מ-17 מיליון דולר.

2 תגובות

לפחות שידע איך לבנון תיראה במקרה שחיזבולא יתחשק לו לירות טילים על ישראל, רמז די ברור

מי שמוסר את השליטה במדינה לארגון טרור חיזבולה הוא הורס את המדינה ושלא יבוא בטענות, למדינת ישראל אין סכסוך עם לבנון ומוכנה לכרות עמה שלום, לבנון היא שחיפשה את דרך הטרור

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *