צילום: ויקיפדיה

"הדיקטטור האחרון של אירופה" ניצח בבחירות – עימותים אלימים בבלארוס

אלפים יצאו לרחובות מינסק וערים נוספות בטענה לזיוף תוצאות הבחירות לנשיאות, שמהן עולה כי אלכסנדר לוקשנקו, ששולט ביד ברזל מ-1994, ניצח ברוב מוחץ. מקורביה של המועמדת שהתמודדה מולו נכלאו, יריב אחר ברח מהמדינה

עימותים פרצו הלילה (בין ראשון לשני) בין מפגינים לכוחות הביטחון במינסק ובכמה ערים נוספות בבלארוס, בעקבות פרסום מדגם בתקשורת הממלכתית שהראה כי הנשיא המכהן אלכסנדר לוקשנקו זכה בניצחון מוחץ בבחירות לנשיאות שנערכו אתמול. גורם בארגון זכויות אדם מקומי דיווח הבוקר כי לפחות אדם אחד נהרג במהומות הלילה ועשרות נפצעו. לדבריו, 120 איש נעצרו.

הנשיא המכהן כבר 26 שנים, אלכסנדר לוקשנקו, קיבל הלילה על פי המדגמים במדינה כ-80% מהקולות. מועמדת האופוזיציה סבטלנה טסיחאנוסקאיה קיבלה כ-7% מהקולות בלבד, ואמרה כי היא אינה מכירה בתוצאות המדגמים. "אני מאמינה למראה עיניי, ואני רואה שרוב הציבור איתנו", אמרה לתקשורת. עוד נמסר מהאופוזיציה כי היא מצפה שהנתונים יתייצבו, וכי יבצעו ספירה חלופית של הקולות.

אתמול התרחש גל מעצרים של עיתונאים ואנשי אופוזיציה. סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות הראו את אנשי השירות החשאי עוצרים עיתונאים ומכניסים אותם לכלי רכב לא מסומנים. דוברת מועמדת האופוזיציה המובילה, סבטלנה טיחנובסקיה, נעצרה. המועמדת עצמה ירדה למחתרת ומיקומה לא ידוע בשעה זו.

המשטרה חסמה רחובות, וכלי תקשורת מקומיים דיווחו הם על מעצרים ועימותים בין שוטרים לבין מפגינים בבירה ובערים אחרות ברפובליקה הסובייטית לשעבר. עד ראייה אחר מסר שחזה בעשרה אנשים לפחות שנעצרו במוקד אחד במינסק. עד ראייה נוסף אמר כי ראה אדם מושלך מניידת בעיר, כשהוא שרוע ללא רוח חיים. בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דווח על אמבולנסים רבים בבירת המדינה.

טיכנובסקאייה, שנכנסה למרוץ לאחר שבעלה, מתנגד משטר שהיה אמור להתמודד בבחירות נכלא, קראה לשוטרים ולחיילים "לזכור שהם חלק מהעם. אני מבקשת מהמצביעים שלי למנוע פרובוקציות. אנא הפסיקו את האלימות". כאמור, זאת תהיה הקדנציה השישית של לוקשנקו, ששולט במדינה מאז 1994, אבל ספג סיקורת רבה על ניהולו את משבר הקורונה בארצו, מצב הכלכלה וסוגיית זכויות האדם במדינה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *