סערה בעקבות הפיצוץ: שרים התפטרו – ראש ממשלת לבנון צפוי להתפטר

חסן דיאב, שקרא לבחירות מוקדמות, צפוי להתפטר על רקע זעם הציבור ופרישת שריו. מניין ההרוגים עלה ליותר מ-200. עשרות עדיין נעדרים, בהם עובדים זרים, אך הצבא הפסיק את החיפושים. המפגינים דורשים גם את התפטרות הנשיא ומתכננים להמשיך במחאה

ראש ממשלת לבנון חסן דיאב יודיע היום (שני) על התפטרותו בעקבות הפיצוץ בביירות – כך דווח בכלי תקשורת לבנוניים. זאת בזמן שמניין ההרוגים מהפיצוץ בנמל ליותר מ-200, לפי מושל ביירות, מרוואן עבודי. עוד עשרות מוגדרים נעדרים, רבים מהם עובדים זרים, אך הצבא עצר את החיפושים בנמל אחרי שהתקווה לאתר ניצולים התפוגגה.

בדומה לנשיא אעון, גם דיאב נחשב למקורב לחיזבאללה שאליה מופנים חיצי ביקורת רבים והציבור מטיל את האחריות לפיצוץ, בין היתר, עליה.

ההתפטרות הצפויה של דיאב מגיעה אחרי התפטרותם של שלושה שרים בממשלה אחרי האסון, ואחרי ההתפטרות של שר החוץ עוד קודם לכן. היום הודיעה שרת המשפטים, מארי קולד נג'ם, על עזיבת התפקיד, ולפניה אלה היו שר הסביבה ושרת התקשורת.

דיאב הכריז ביום שבת כי הוא קורא לבחירות מוקדמות בצל המחאה העממית הגוברת נגד השלטון, אולם שרת ההסברה, מנאל עבד א־צמד, החליטה לא לחכות והודיעה אתמול כי היא עוזבת את הממשלה. בכך הפכה לשרה הראשונה שמתפטרת מתפקידה בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות בשבוע שעבר.

ב'ווינט' דווח כי ממשלת לבנון נועדה ישיבה להיום בצהריים, ובלבנון נפוצו שמועות שלפיהן בכוונת הממשלה להתפטר כולה, שבעה חודשים אחרי שהוקמה בחסות חיזבאללה ובעלי בריתו

אתמול אלפי מפגינים ניסו לפרוץ לבניין הפרלמנט הלבנוני והתעמתו עם כוחות המשטרה, זאת במחאה על הפיצוץ שהתרחש בשבוע שעבר בביירות, המפגינים פרצו למשרד התקשורת ולמשרד הדיור, כולם ממוקמים ברחובות הסמוכים לבניין הפרלמנט והציתו צמיגים וציוד משרדי סמוך לבניין הפרלמנט. המשטרה הצליחה להדוף את המפגינים מלהיכנס לבניין הפרלמנט תוך שימוש בירי גז מדמיע.

סרטונים שהועלו ברשתות החברתיות מראים מפגינים זועמים הקוראים לכוחות הביטחון לחדול מדיכוי ההפגנות ולהתעמת עם ארגון הטרור חיזבאללה. המפגינים צעקו לעבר השוטרים כי הם "מפחדים מחיזבאללה".

במקביל, פורסמו ברשת תמונות של אנשי חיזבאללה יורים בנשק חם לעבר מפגינים, אמש בהפגנת עשרות האלפים נגד הממשלה וארגון הטרור. במהלך אותה הפגנה נפצעו מעל 400 מפגינים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *