פלאש 90

שבועיים לפני הפיצוץ בביירות: מנהיגי לבנון הוזהרו מפני חומר נפיץ בנמל

הפיצוץ בביירות: גורמי ביטחון הלבנוניים הזהירו את ראש הממשלה והנשיא הלבנוני בחודש שעבר כי 2,750 טונות אמוניום חנקתי המאוחסנים בנמל ביירות מהווים סיכון ביטחוני ויכולים להרוס את הבירה. גורם בטחוני: "אם הוא היה נגנב ניתן היה לעשות בו שימוש במסגרת מתקפת טרור"

גורמי ביטחון לבנוניים הזהירו את ראש הממשלה ואת הנשיא בחודש שעבר כי 2,750 טונות של אמוניום חנקתי המאוחסנים בנמל ביירות מציבים סכנה ביטחונית, ועשויים להרוס את הבירה אם יתפוצצו – כך עולה ממסמכים שמתפרסמים הבוקר (שלישי) ב'רויטרס' ומפי גורמי ביטחון בכירים.

על פי הדיווח, אותם גורמים טענו במכתב שהועבר לדיאב ועאון כי קיימת סכנת פיצוץ שעלולה להחריב חלקים נרחבים בבירה. קצת יותר משבועיים לאחר מכן, התפוצצו הכימיקלים התעשייתיים והביאו להרס מרבית הנמל, באירוע שבו נהרגו 163 בני אדם ונפצעו 6,000 אחרים. "החומר הזה היה מסוכן", אמר גורם המעורה בפרטים ל'רויטרס': "אם הוא היה נגנב ניתן היה לעשות בו שימוש במסגרת מתקפת טרור. הזהרתי אותם שביירות עלולה להיהרס אם זה יתפוצץ".

בתוך כך, אחד המומחים המובילים בתחום חומרי הנפץ באיטליה טוען כי הפיצוץ בנמל "נגרם מבערה של טילים צבאיים – ולא מאמוניום חנקתי". על פי הסברו של אותו מומחה, דנילו קופה "ענן הפיצוץ היה בצבע כתום ולא צהוב – זאת אחת ההוכחות המשמעותיות".

קופה, אחד המומחים הבולטים במדינתו, אמר כי "כאשר מתפוצץ אמוניום חנקתי הוא מייצר ענן צהוב שאי אפשר לטעות בו". קופה חיזק את דבריו: "ניתן לראות בבירור בסרטונים של הפיצוץ צבע כתום נוטה לאדום בהיר – האופייני להתלקחות של חומר הליתיום. זה אותו החומר שטילים צבאיים מכילים".

"אני חושב שבמחסן שהתפוצץ היה נשק", טען המומחה. "לדעתי היה בהתחלה פיצוץ גדול שהוביל לשריפה במקום שהנשק אוחסן – לאחר מכן הגיע הפיצוץ העז כתוצאה מהתלקחות של טילים או רקטות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *